Tabákový průmysl Americká farmaceutická lobby dosáhla důležitého dílčího vítězství v boji o silnou skupinu kuřáků, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat. Úřad pro kontrolu potravin a léků minulý týden oznámil, že zahajuje přípravy nařízení, jež mají za cíl omezit prodej elektronických cigaret.
Bezkouřové náhražky skutečných cigaret tvoří rychle rostoucí trh, jehož objem ve Spojených státech (globální čísla nejsou k dispozici) loni přesáhl půldruhé miliardy dolarů. Podobně dynamicky roste i prodej medicínských přípravků, jež mají lidem pomoci s kouřením přestat: jeho objem v roce 2012 poprvé přesáhl miliardu
dolarů a letos by měl dosáhnout až 1,3 miliardy.
Elektronické cigarety a protikuřácké medicínské přípravky oslovují stále víc Američanů, kteří chtějí s kouřením přestat.
Zhruba každý pátý Američan je kuřák; jejich zlozvyk živí tamní trh s tabákem o ročním objemu přibližně 35 miliard dolarů.
Každý třetí kuřák však chce podle vládních průzkumů přestat. To otvírá trh, jenž má v nejbližší budoucnosti perspektivu rychlého růstu až někam k deseti miliardám dolarů.
Vtip je v tom, že zatímco medicínské přípravky vyrábějí farmaceutické firmy a draze je prodávají v lékárnách, levnější prodej elektronických cigaret probíhá bez omezení a zisky z něho plynou převážně čínským „no name“ výrobcům.
Americké federální úřady chtějí zavést omezení prodeje a reklamy e-cigaret. V podobném duchu působí i opatření na státní a lokální úrovni; například Chicago již dnes zakazuje e-cigarety všude, kde je zakázáno běžné kouření.