Dle zprávy Nejvyššího státního zastupitelství trestná činnost v ČR stagnuje
Nejvyšší státní zastupitelství vydalo zprávu o činnosti v roce 2008. Konstatuje v ní relativní stagnaci vývoje kriminality. Zvyšuje se počet deliktů v drogové oblasti – pěstírny konopí. Začali se v ní totiž angažovat zločinci vytlačení z oblasti porušování práv duševního vlastnictví – značkové zboží, kopie CD a DVD. Ustupují klasické bankovní podvody a množí se trestné činy namířené proti zájmům Evropské unie. Páchání úvěrových podvodů se zřejmě zvýší v důsledku pokračující hospodářské krize. Stoupá počet pojišťovacích podvodů páchaných za účasti policistů, přičemž pojišťovny šetří náklady a objasňování této trestné činnosti očekávají zdarma od trestněprávních státních orgánů. Roste také počet případů zneužívání nemocenského pojištění.
Alarmující skutečnost
Alarmující skutečností je nová a rychle se rozšiřující trestná činnost, při níž pachatelé prostřednictvím falešné směnky, řízení o směnečném platebním rozkazu a exekučního řízení připraví společnost o její majetek – zejména tu, která nemá bezchybně ošetřeno doručování a přebírání pošty – a to nevratně! I kdyby bylo v této věci vedeno trestní řízení, řízení o směnečném šekovém rozkazu se provádí dle občanského soudního řádu nezávisle na něm. A po náhradním doručení, jímž směnečný šekový rozkaz nabude právní moci, následuje exekuční řízení. Na jeho konci je pak prodej nemovitosti a finanční prostředky jsou převedeny neznámo kam. Neošetřen zůstává ve zprávě Nejvyššího státního zastupitelství možný postup proti exekutorům, kteří jednají na základě směnky, aniž by ověřili její pravost. V některých případech jde totiž o očividné případy, kdy se dají vysledovat jisté souvislosti od počátku případu až ke konečnému, novému nabyvateli exekučně zabaveného a následně vydraženého majetku. Jde zde o podezření z dobře organizované trestné činnosti.
Problém organizovaného zločinu
S odhalováním komplikovaných forem trestné činnosti však má policie problémy, konstatují státní zástupci ve své výroční zprávě. Masivní odchody zkušených policistů znamenají nejen pokles kvality a rychlosti šetření, ale i změnu policejní taktiky. Ta ustupuje od vyhledávání trestné činnosti a šetří jen nahlášené trestné činy.
Situace může dospět až do stadia za podobného období v USA, kdy v nich řádil po celých 48 let nesestřelitelný ředitel FBI John Edgar Hoover. V jeho fiktivním životopise popisuje Marc Dugain způsob, kterým se Hoover „realisticky“ vyrovnal s problémem organizovaného zločinu v USA: „Od dvacátých do čtyřicátých let považoval Hoover organizovaný zločin za příliš složitý, než aby se jím FBI zabývala. Uznat existenci tohoto druhu zločinnosti bez možnosti jej zničit znamenalo riskovat, že to dramaticky sníží naše statistiky úspěšnosti. Hoover také říkal, že příliš mnoho politiků je spojeno s mafií, než abychom se o to zajímali. A že od těch, kteří nás chtějí lynčovat, protože mafii popíráme, nám hrozí menší nebezpečí než od ní samotné.“
Kéž by to u nás byla jen fikce!