Menu Zavřít

USA posvětily obří zakázky Airbusu a Boeingu v Íránu

22. 9. 2016
Autor: Stefano Ciccarelli via wikimedia commons CC BY-SA 4.0

Americká vláda vydala evropskému výrobci letadel Airbus licenci umožňující firmě prodat prvních 17 letadel do Íránu. Řekl to agentuře AP mluvčí Airbusu Justin Dubon. Povolení k vývozu letadel do stejné země obdržel později podle svého prohlášení i konkurenční americký výrobce Boeing.

Íránské aerolinky Iran Air v letošním roce podepsaly s Airbusem dohodu o koupi 118 letadel v odhadované hodnotě 22,8 miliardy eur (616,1 miliardy korun). Součástí zakázky je kromě typů A320 a A330 také tucet obřích letounů A380.

Prodej letadel umožnila loňská dohoda o íránském jaderném programu, která zrušila sankce uvalené západními zeměmi na Írán výměnou za omezení íránského jaderného programu. Írán, jenž je následkem dlouhotrvajících sankcí odkázán na zastaralé a nespolehlivé stroje, se letos předběžně dohodl na koupi více než 200 letadel od firmy Airbus a jejího amerického konkurenta Boeing v katalogové ceně 50 miliard USD (1,2 bilionu korun). Prodej však musí schválit ministerstvo financí USA, a to i v případě evropských letadel, která se nevyrábějí v USA, protože velká část součástek pro tato letadla pochází se Spojených států.

Agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že americké ministerstvo financí by v příštích dnech mělo schválit také licenci na prodej letadel do Íránu americkému Boeingu. Boeing později oznámil, že licenci již obdržel, žádné další podrobnosti však nesdělil. Schválení licencí se původně čekalo již minulý měsíc, bylo ale odsunuto na konec září.

Írán odhaduje, že bude potřebovat na obnovení a rozšíření své vzdušné flotily nejméně 400 letadel, včetně 250 v příštích deseti letech. Kromě letadel bude Írán zřejmě potřebovat i novou leteckou infrastrukturu. V zemi je více než 60 letišť, 80 procent letů se však uskuteční pouze z deseti letišť, u kterých je přetížená kapacita.

Schválení prodeje zbývajících 101 letounů očekává Airbus v následujících týdnech, uvedl mluvčí společnosti Justin Dubon pro CNN. O financování obří zakázky ze strany Íránu obavy nemá. „Je tam dostatečné institucionální zázemí, místní trh nepostrádá likviditu a existuje mnoho cest, kterými se v zemi můžeme vydat,“ vyjadřuje naději směrem k nově otevřenému trhu zástupce Airbusu.

Dále čtěte

Írán opevnil jaderné zařízení raketami

Rekordní vojenská pomoc. USA poskytnou Izraeli 915 miliard

bitcoin školení listopad 24

Levná ropa trápí Boeing. Dreamlinery nejdou na odbyt

22 otázek o cestování letadlem, na které jste vždycky chtěli znát odpověď


  • Našli jste v článku chybu?