Menu Zavřít

USA ruší zákaz dovozu uvalený kvůli nemoci šílených krav

5. 8. 2016
Autor: Mladá fronta, archiv

Po 20 letech připravují Spojené státy zrušení omezení dovozu jehněčího masa z Velké Británie. Zavedly ho v roce 1996 kvůli tehdejší hrozbě nemoci šílených krav. Hovězího masa se rozhodnutí zatím netýká.

Dovoz jehněčího a hovězího masa z Velké Británie do USA byl zakázán v roce 1996, kdy Evropu decimovala nemoc BSE, tedy takzvaná nemoc šílených krav. Ačkoli se týkala hlavně hovězího masa, podle některých expertů v té době hrozil výskyt BSE také v ovcích.

Americká Defra (Odbor životního prostředí, výživy a záležitostí venkova), která spadá pod ministerstvo zemědělství, tento týden podle agentury Bloomberg podnikla kroky k odstranění zákazu dovozu. První britské jehněčí by mělo podle Defry přicestovat do USA začátkem příštího roku. Do té doby ještě inspektoři Defry musí navštívit a zkontrolovat britské farmáře.

Hovězího masa se rozhodnutí netýká, o jeho uvolnění ale americké ministerstvo zemědělství také uvažuje. Situaci může zkomplikovat zákaz EU o dovozu hormonálně upraveného hovězího z USA, uvádí list The Guardian.

Rozhodnutí vítají hlavně britští producenti jehněčího, pro které jsou Spojené státy lukrativním trhem. Příznačně ho musejí vítat hlavně ve Walesu, který je významným producentem jehněčího a kde se, hlavně na venkově, v referendu velká většina obyvatel vyslovila pro brexit.

Export do Spojených států by mohl Britům vynést 35 milionů liber (asi 1,1 miliardy korun) ročně, domnívá se Defra. Navíc se nový trh otevře v době, kdy se Británie rozhodla odejít z EU a může ztratit přístup na evropské trhy. Největším exportním trhem pro britské jehněčí je suverénně Francie, následuje ji Německo a další evropské země. Britští farmáři hledají nové trhy i mimo USA, cílí také na Střední východ a Japonsko.

bitcoin_skoleni

Jehněčí maso ve Spojených státech jde stále méně na odbyt. Stojí za tím klesající produkce amerických chovatelů, která i tak stále zhruba desetinásobně převyšuje britskou produkci.

Nemoc šílených krav se objevila poprvé v Británii v 80. letech. Nemocí se může nakazit také člověk konzumací nakaženého masa hovězího dobytka. Choroba je nevyléčitelná a smrtelná, v Evropě kvůli ní zemřelo přes 200 lidí. Dnes se její vyskytuje již jen ojediněle.

Naopak o dovoz oceli v USA zájem není. Čtěte:

Tvrdý direkt. USA brutálně zvýšily clo na čínskou ocel

Boj s čínskou ocelí pokračuje. USA zvyšují další clo

Čína obrací. Slíbila USA, že omezí výrobu oceli

Ilustrační foto (Zdroj: Mladá fronta, archiv)

  • Našli jste v článku chybu?