Menu Zavřít

USA stahují 60 procent personálu z ambasády na Kubě. Reagují na nevyjasněné incidenty

29. 9. 2017
Autor: čtk

Spojené státy kvůli nevyjasněným incidentům, při kterých v Havaně utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté, stahují z ambasády na Kubě 60 procent personálu. Oznámil to americký ministr zahraničí Rex Tillerson a varoval Američany před cestami na Kubu. Ambasáda také na neurčito přestává vydávat americká víza.

„Dokud kubánská vláda nebude schopná zajistit bezpečnost našich diplomatů na Kubě, bude na naší ambasádě omezen počet personálu na nezbytně nutný, aby byl počet diplomatů vystavených riziku zdravotní újmy co nejnižší,“ uvedl Tillerson. Zároveň upozornil, že vyšetřování dosud neodhalilo, kdo je za útoky zodpovědný. Kuba jakoukoli vinu odmítá.

Podle televizní stanice CNN na americkém zastoupení zůstanou konzulární úředníci, aby mohli v případě potíží poskytnout Američanům na Kubě pomoc.

Americké úřady nicméně varovaly americké občany, aby na Kubu kvůli možnému ohrožení zdraví necestovali. Většina diplomatů totiž zaznamenala zdravotní komplikace při pobytu v hotelích.

CNN uvedla, že podle nejmenovaného amerického činitele nyní Washington zřejmě požádá Kubu, aby také ona snížila počet svých zaměstnanců na ambasádě v USA. Taková výzva by byla vyjádřením americké nelibosti nad podivnými událostmi na Kubě. Žádné rozhodnutí v této věci podle zmíněného zdroje ale zatím nepadlo.


Trump omezuje vstřícnost vůči Kubě. Čtěte více

Už neoficiální reakce Havany na Trumpovo zvolení prezidentem hlásala, že lid se obává konce napravování vztahů obou zemí


Zdravotní vyšetření potvrdila, že újmu na zdraví utrpělo 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů. Kuba spojitost s incidenty odmítá.

„Kuba nám sdělila, že pokračuje ve vyšetřování útoků, a my nadále pokračujeme ve spolupráci (s Kubánci), abychom jejich úsilí podpořili,“ sdělil dnes Tillerson s tím, že diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají.

Americké úřady soudí, že se diplomaté mohli stát obětí akustických útoků infrazvukem či ultrazvukem, vzhledem k poškození sluchu dotčených lidí. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

O událostech tento týden jednal Tillerson se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem. Ten šéfa americké diplomacie ujistil, že Kubánci věc vyšetřují, a varoval před předčasnými závěry bez pádných důkazů.

EBF24

Jednou z variant, kterými se američtí vyšetřovatelé zabývají, je možnost, že útoky podniká blíže neupřesněná třetí země. Podle této vyšetřovací verze chce zmíněná třetí země diskreditací Havany narušit postupné usmiřování mezi USA a Kubou.

Vztah USA - Kuba
Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. USA diplomatické styky s Kubou přerušily v roce 1961 poté, co se o dva roky dříve na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem. USA následně na ostrov uvalily hospodářské embargo.

Od roku 2015 se vzájemné vztahy postupně normalizují. Vedle ambasád bylo opětovně zavedeno například pravidelné letecké spojení, byly obnoveny poštovní služby či pravidelná lodní doprava mezi USA a ostrovem.

Čtěte také:

S přestěhováním české ambasády do Jeruzaléma by politici spíše souhlasili

Američané vyzvali Rusko k uzavření jeho konzulátu v San Francisku

Panama utužuje vztahy s Pekingem. V Číně otevřela ambasádu


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).