Generální tajemník OSN António Guterres dnes na jednání Rady bezpečnosti OSN vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově, za nebezpečnou situaci pak označil absenci komunikačních kanálů s KLDR.
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku je naprosto reálná, a vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce. Prohlásil rovněž, že Spojené státy se nebudou zdráhat potrestat vlastními sankcemi ty země, které budou s KLDR spolupracovat. Šéf čínské diplomacie Wang I pak varoval před použitím síly. Moskva pak použití vojenského řešení považuje za naprosto nepřijatelné, neboť by to mohlo skončit katastrofou.
„Musíme se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru,“ řekl Guterres na zasedání 15členné Rady bezpečnosti OSN.
O potřebě rozhodného jednání hovořil také Tillerson. Ten krizi na Korejském poloostrově označil za nejpalčivější aktuální problém světa, který hrozí přerůst v katastrofu.
„S každým dalším úspěšným raketovým testem a s každou další úspěšnou zkouškou (jaderného) výbuchu žene Severní Korea severovýchodní Asii a svět blíže k nestabilitě a k rozsáhlému konfliktu,“ řekl Tillerson. „Hrozba severokorejského útoku na Soul nebo Tokio je skutečná,“ dodal.
O napětí v regionu dále čtěte:
Abe a Putin odrazují od války s KLDR. Kurily zůstávají jablkem sváru
RB OSN podle Tillersona musí zakročit dříve, než tak učiní KLDR. OSN, jak navrhuje šéf americké diplomacie, by měla zavést nové sankce proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una a pozastavit s ním či značně omezit diplomatické vztahy.
Tillerson dále řekl, že na stole musí zůstat všechny možnosti k odpovědím na budoucí severokorejské provokace. Diplomatická a finanční opatření musí být podpořena odhodláním čelit severokorejské agresi i vojenskou cestou, pokud to bude nutné, dodal. Roky, kdy Pchjongjang diktoval podmínky, jsou podle Tillersona pryč, nyní je opět čas převzít nad situací kontrolu.
Tillersonův čínský kolega naopak varoval před jakýmkoli použitím síly, které může krizi ještě více vyhrotit a skončit ještě větší katastrofou. Wang při této příležitosti vyzval KLDR, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Podle Pekingu je také čas přestat se dohadovat o tom, kdo musí učinit první krok. Wang zároveň prohlásil, že Čína nemá klíč k vyřešení situace.
Přečtěte si, jak by mohla vypadat válka s KLDR:
Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká
Wang se kriticky vyjádřil o americkém systému protiraketové obrany THAAD, který USA začaly rozmísťovat v Jižní Koreji. Tento štít podle čínského ministra zahraničí vážně ohrožuje strategickou bezpečnost Číny a poškozuje důvěru stran účastnících se řešení severokorejské krize.
Proti štítu THAAD na Korejském poloostrově vystupuje i Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov dnes v OSN vyzval USA a Jižní Koreu, aby si rozmísťování protiraketového systému na poloostrově rozmyslely. Gatilov se také obrátil na ostatní státy, aby odolaly pokušení podnikat podobné destabilizující kroky.
Podle Gatilova je nutné vyvarovat se vůči KLDR při řešení krize jakékoli síly, předvádění svalů před Pchjongjangem vyhodnotil jako nezodpovědné. Právě takové chování podle Gatilova vede svět k úvahám, zda nehrozí vypuknutí války.
Dále si přečtěte: