Menu Zavřít

Ušetřená půlmiliarda

3. 3. 2014
Autor: Euro.cz

Zlevněná léčiva na pozitivních lékových listech začala VZP nabízet lékařům právě před rokem

Je tomu necelý rok, kdy se VZP jako první zdravotní pojišťovna rozhodla zavést pozitivní listy na léky, a doporučovat tak méně nákladné varianty léčiv svým smluvním partnerům­lékařům. Po prvním roce se sluší ohlédnout, proč s tím začala, co se jí v tom povedlo a co by bylo třeba vylepšit.

Pozitivní listy na léky nejsou v Česku nic nového. Mají je velké nemocnice, sítě ambulantních zařízení i distributoři léků. Cíl je zřejmý – ušetřit náklady, v případě soukromých subjektů maximalizovat případný profit. Jen zdravotní pojišťovny stály pořád jako Popelky vzadu v koutě a s nervozitou sledovaly rostoucí náklady na léčiva.

Březen 2013 přinesl změnu a VZP jako první pojišťovna nastartovala své vlastní pozitivní listy, v nichž doporučuje lékařům zlevněné varianty léčiv. Jak to celé funguje? Pokud některý z výrobců léčiv zlevní svůj lék významným způsobem (minimálně o 15 procent) pod částku, kterou pojišťovna v tu chvíli hradí léky stejného typu, a výrobce na snížení ceny podepíše smlouvu, VZP jej zařadí na svůj pozitivní list na dobu minimálně půl roku. Tato doba je nezbytná na to, aby si lékaři i pacienti na takový lék zvykli a nebyli zmateni příliš častými změnami na pozitivním listu. VZP cenovou dohodu použije pro následné snížení ceny i ostatních léčiv se stejnou účinnou látkou, což jí, ale i dalším pojišťovnám přináší hlavní úspory. VZP tak snížila náklady na léky v loňském roce o půl miliardy korun.

A jak se vlastně lékaři o pozitivním listu dozvědí? Doporučující seznam je součástí programů, které lékaři používají ve své ordinaci při výběru léků pro pacienta. Informace se k nim tedy dostává přímo ve chvíli, kdy jej vybírají. Seznam je sice i na webu pojišťovny, nicméně informace doručená přímým způsobem se ukázala pro úspěch celého projektu klíčová. Jsme rádi, že lékaři na naše doporučení slyší a pomáhají nám šetřit prostředky, které beztak vracíme do léčby. Některé léky za dobu pěti měsíců dokonce zdvojnásobily svůj tržní podíl, takže doporučení lékařům má skutečný dopad.

Řeknete si: Co z toho má ten nejvýznamnější, tedy pacient? Léky na pozitivním listu jsou vždy bez doplatku, takže pokud lékař předepíše lék z pozitivního listu, má jistotu, že pacient za něj v lékárně nebude doplácet.

bitcoin_skoleni

VZP chce své pozitivní listy i nadále rozvíjet a motivovat lékaře, aby na nich uvedené léky předepisovali. Pokud dosáhne množství předepsaného léku z pozitivního listu aspoň 50 procent, VZP takovému lékaři navýší preskripční limit, aby mohl vybírat jiné léky, třeba nákladnější pro komplikované, více nemocné pacienty. Chceme, aby tento projekt přinášel něco pozitivního všem, jak pacientům, tak lékařům i pojišťovně.

O autorovi| PETR HONĚK, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči

  • Našli jste v článku chybu?