Menu Zavřít

Úspěšné čtvrtstoletí

11. 4. 2016
Autor: Euro.cz

Rakouský správce aktiv C-Quadrat působí v 19 zemích světa Rakouská investiční společnost C-Quadrat ke konci loňského roku spravovala 5,7 miliardy eur. O tom se jejím zakladatelům Alexanderu Schützovi a Thomasi Riessovi zřejmě ani nesnilo, když v roce 1991 začínali v jednom pokoji na vídeňské Biberstrasse.

Tvrdohlaví zakladatelé

Přitom Riess ani Schütz zpočátku po vlastním podnikání netoužili. Oba nastoupili do společnosti Vienna Portfolio Management, která nabízela investiční fondy britské Barings Bank. „To znamenalo prodej pouze fondů této společnosti. My jsme ale chtěli nabízet i ostatní fondy. Oslovili jsme představenstvo s otázkou, můžeme-li další fondy přidat. To nešlo, následovala tedy naše výpověď a založení C-Quadratu,“ vzpomínal pro týdeník Euro v roce 2008 Alexander Schütz, v jehož obýváku začali oba spolužáci z vysoké školy ve čtyřiadvaceti letech podnikat.

Za úspěchem C-Quadratu stojí především odhodlanost a tvrdohlavost jeho zakladatelů. Schütz a Riess v prvních třech letech veškeré výdělky investovali do kvalifikace zaměstnanců a nákupu analytických nástrojů. „Přitom jsme žili jen z úspor, brát plat jsme si nedovolili,“ vzpomínal pro týdeník Euro Schütz, který si spolu s Riessem vzal první mzdu až tři roky po založení společnosti. Jejich první výplata činila pouhých deset tisíc šilinků měsíčně pro každého.

Nabídka fondů C-Quadratu postupně lákala další zájemce a v roce 1994 dosáhl objem spravovaných peněz sto milionů šilinků (asi 7,3 milionu eur). Ve stejném roce začala společnost nabízet zprostředkování a vypořádávání obchodů s fondy pro banky, jedním z prvních klientů byla Erste Bank.

Úspěšný počítačový model

Zásadní roli v růstu C-Quadratu sehrála neustálá snaha o inovace. Společnost na rakouský trh uvedla první fond fondů podle lucemburského práva již v roce 1996, tedy téměř celé dva roky předtím, než byla konstrukce takového typu investování zakotvena v rakouské legislativě. Když k rozšíření rakouské právní úpravy došlo, C-Quadrat využil příležitosti a jako první v zemi přišel s fondem fondů založeným podle tamního práva. V roce 2003 nastala další významná změna. C-Quadrat vytvořil dceřinou společnost v Německu a začal výběr nakupovaných fondů řídit pomocí počítačového modelu pracujícího se sledováním trendů. Společnost ve spolupráci s firmou ARTS Asset Management patřící do skupiny C-Quadrat uvedla v tomto roce na trh vlastní software, do jehož fungování přímo nezasahuje lidská ruka a který řídí investice dle předem daných a otestovaných pravidel na základě matematických modelů.

I díky tomuto automatizovanému systému správy aktiv se podařilo C-Quadratu dobře ustát nedávnou finanční krizi. „Po pádu trhů na konci roku 2008 naše fondy řízené skrze systém ARTS Asset Management ztratily jen velmi málo a od března 2009 začaly slušně vydělávat.

To nám přineslo masivní nárůst peněz pod vlastní správou,“ řekl rakouskému vydání magazínu Forbes Alexander Schütz s tím, že kvality modelů správy aktiv jím založené společnosti potvrzují i četná odborná ocenění, těch dosud C-Quadrat získal v Rakousku i v zahraničí více než tři stovky.

Geografická expanze

Poté, co C-Quadrat uspěl v Rakousku a v Německu, rozhodla se společnost ke vstupu do dalších zemí. V roce 2006 začala nabízet své produkty v Česku, Maďarsku a Polsku. V současnosti působí C-Quadrat v 19 zemích včetně států, jako je Arménie, Hongkong, a vloni dokonce uzavřela dohodu se společností Al Mal Capital na distribuci produktů ve Spojených arabských emirátech.

„Zde plánujeme vytvořit nový fond, který bude v souladu s právem šaría,“ prozradil Forbesu Schütz. Dnes C-Quadrat již nabízí i další modely správy aktiv, nejen již zmíněný automatizovaný systém. „Několik let úspěšně aplikujeme i diskreční strategie, kde se více zapojují zkušenosti a úsudek konkrétního investičního manažera,“ doplňuje svého šéfa obchodní ředitel C-Quadratu pro Česko a Slovensko Jiří Kučera s tím, že ke zvýšení zájmu o fondy C-Quadrat na českém trhu přispělo i rozhodnutí přidat k produktům denominovaným v eurech i investiční nástroje zajištěné do české koruny. „Nyní máme dva takové fondy. Vidíme, že naši čeští klienti si vybírají hlavně právě tyto produkty. Rozhodnutí o zajištění se nám vyplatilo zejména u našeho nejpopulárnějšího fondu – C-QUADRAT ARTS Total Return Balanced. Touto variantou cílíme především na investory v České republice, kteří své závazky splácejí v české koruně a na své straně chtějí redukovat měnové riziko,“ doplnil Kučera s tím, že v Česku řešení C-Quadrat nabízejí klientům hlavně největší pojišťovny a investiční platformy.

bitcoin_skoleni

C-Quadrat v číslech (konec roku 2015)

5,7 miliardy eur pod správou. 19 zemí, kde firma nabízí své služby. 312 mezinárodních ocenění fondů.

  • Našli jste v článku chybu?