Menu Zavřít

Úspěšní manažeři, kteří nevstávají dřív než v deset dopoledne

4. 2. 2019
Autor: Profimedia.cz

Ranní ptáče dál doskáče. Populární pořekadlo, které ale rozhodně neplatí pro každého. A to i v byznysu. Existují manažeři, kteří z peřin před desátou dopoledne nevytáhnout paty, přesto se počítají mezi úspěšné podnikatele. Kteří to jsou?

Příručky osobního rozvoje jsou plné příkladů miliardářů a dalších úspěšných lidí, kteří svůj úspěch připisují mimo jiné tvrdé disciplíně v brzkém ranním vstávání. Zatímco běžní smrtelníci v pět ráno většinou spí, úspěšní lidé už cvičí, vyřizují e-maily nebo se připravují na to, co je přes den čeká. Tím prý získávají náskok před ostatními a zvládnou toho tak mnohem více.

Mnozí „odborníci na produktivitu“ proto doporučují, abychom vstávali brzo ráno. Po ranním běhu a zdravé snídani plné vlákniny a vitamínů nás pak už prý nemůže nic zastavit. Ne všichni ale tuto strategii, kdy vstáváte mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, sdílejí. A úspěšní jsou přitom také.

Každý není ranní skřivan, mohou za to geny po předcích. „Jestli jste ranní ptáče nebo noční pták, o tom rozhoduje genetická predispozice,“ tvrdí americký lékař a odborník na spánek Michael Breus. „Můžete se pouze pokusit to změnit,“ dodal. Pokud má člověk dispozice k noční aktivitě, jen těžko bude brzo ráno produktivní.

Jen 15 procent populace řadí Breus k chronotypu, kterému vyhovuje vstávat v časných ranních hodinách. Ty, kterým vyhovuje dlouhý spánek, označuje za noční vlky. Těch je v populaci pětina. V noci jsou naopak produktivnější a kreativnější.


Vzdali to a přišli o miliardy aneb Největší byznysové chyby

 Ronald Wayne, jeden ze tří zakladatelů společnosti Apple


Mezi noční vlky se počítá například Aaron Levie, jenž je ředitelem firmy Box, která poskytuje cloudové služby. Na newyorskou burzu firma vstoupila v roce 2015, její tržní kapitalizace přesahuje 3 miliardy dolarů (67 miliard korun). Levie chodí spát ve tři hodiny ráno a nevstává dříve než v deset dopoledne.

Dalším ze spáčů je spoluzakladatel platformy Reddit a manžel tenistky Sereny Williamsové Alexis Ohanian. Před desátou hodinou nezapíná pracovní notebook.

Na ranní vstávání není ani zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Od té doby, co se mu narodila první dcera, ale přiznal, že vstává dříve. V osm hodin ráno. „Nikdy jsem nebyl aktivní ráno,“ tvrdí o sobě muž, který disponuje bohatstvím převyšujícím 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun).

Také ikona všech investorů Warren Buffett odmítá brzké stávání mezi čtvrtou a pátou hodinou ráno. „Většinou spím osm hodin. Nemám touhu vstávat ve čtyři ráno,“ svěřil se vitální miliardář, kterému bude v srpnu 89 let. Šéf investičního holdingu Berkshire Hathaway nicméně vstává jako většina lidí, tedy těsně přes sedmou hodinou ráno.

Pokud patříte mezi noční ptáky, ale přesto musíte pracovat v obvyklých pracovních hodinách během dne, Breus doporučuje chodit spát nejpozději okolo půlnoci. První dávku kofeinu byste si pak měli dopřát okolo jedenácti hodin dopoledne.

MM25_AI

O úspěšných podnikatelích dále čtěte:

Bezdětní miliardáři: Armani, Geffen a další musí vymyslet, kdo po nich bude dědit

Za dolar, nebo zadarmo: Musk, Zuckerberg a další šéfové, kteří mají symbolický plat

Zisky investujte, nezadlužujte se. Warren Buffett radí, jak zbohatnout

Dva noví miliardáři za týden. Čína produkuje boháče rekordním tempem

Spadli na dno. 7 slavných bankrotářů, kteří se dostali zpátky na vrchol

 Donald Trump: Současný prezident USA zbankrotoval hned čtyřikrát, i když ve většině případů šlo o korporátní bankroty jeho kasin a hotelů. V roce 1991 ale přišel o 900 milionů dolarů ze svého vlastního jmění. Byl nucen prodat některé své byznysové aktivity a rychle se znovu dostat na vrchol. V roce 2017 se pak stal prvním dolarovým miliardářem ve funkci prezidenta Spojených států.

  • Našli jste v článku chybu?