Zdravotnictví Severomoravský kraj se rozhodl ozdravit své ztrátové nemocnice. Šestice krajských zařízení ročně hospodaří s rozpočtem 4,5 miliardy ročně, přičemž ztráty se pohybují v desítkách milionů korun. Špatně se dařilo především Opavě, Havířovu, Frýdku a Karviné, lépe Krnovu a Třinci. Úřad se proto rozhodl změnit řízení nemocnic a vždy po dvou je po vzoru opavského a krnovského zařízení spojit pod jeden management. Po zavedení personální unie v roce 2011 se opavská nemocnice dostala z červených čísel, také krnovské nemocnici přinesly organizační změny pozitivní efekt.
Radní minulý týden odvolali z funkce ředitele frýdecko-místecké nemocnice Miroslava Přádku, třinecké nemocnice Zdeňka Jiříčka, havířovské nemocnice Jana Ference a karvinské nemocnice Petra Kovaříka. Poté do čela karvinské a havířovské nemocnice instalovali Petra Kovaříka, řízení frýdecko-místecké a třinecké nemocnice se ujme Tomáš Stejskal, který dosud vedl bílovecké zařízení.
V nemocnicích v Opavě a Krnově se post nezmění, funkci bude nadále zastávat Ladislav Václavec.
„K tomuto rozhodnutí nás přiměl vývoj situace ve zdravotnictví v České republice, kdy dochází k výraznému propadu příjmů nemocnic a zároveň k růstu jejich nákladů. Novým organizačním uspořádáním zůstane zachována dostupnost a kvalita zdravotní péče o občany a zároveň dojde k úspoře nákladů na správu, nákup služeb, materiálu a dalších komodit,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.
Od personální unie si kraj slibuje, že díky společným nákupům pro dvě nemocnice ve větších objemech se posílí jejich vyjednávací pozice o cenách či platebních podmínkách. Měla by se také zvýšit efektivita poskytované zdravotní péče, v oblasti takzvaných obslužných správních činností kraj očekává optimalizaci mzdových nákladů a hodlá nastavit společnou investiční politiku. Náměstek plánuje, že se ekonomické efekty ve stabilizaci rozpočtů nemocnic dostaví do konce roku 2014.