EVROPSKÁ UNIEFrancouzský prezident německé kancléřce Angele Merkelové radil, aby během jejího právě odstartovaného půlročního předsednictví EU kočírovala nekonečné projevy diplomatů cinkáním zvonku. Bude přitom vidět i řečníky z nových členských zemí – Bulharska a Rumunska.
EVROPSKÁ UNIE
Francouzský prezident německé kancléřce Angele Merkelové radil, aby během jejího právě odstartovaného půlročního předsednictví EU kočírovala nekonečné projevy diplomatů cinkáním zvonku. Bude přitom vidět i řečníky z nových členských zemí – Bulharska a Rumunska.
Tématem číslo jedna uvnitř Unie bude jednoznačně Ústava. Německo chce už takřka mrtvý dokument oživit v plné podobě, pod stůl proto padá varianta schválení pouze těch nejnutnějších a nejméně kontroverzních bodů. Od francouzského a nizozemského veta se šance Ústavy podstatně zlepšily – občané obou zemí totiž podle průzkumů pozvolna opouštějí svůj skeptický postoj, v zemi galského kohouta se navíc bude měnit vláda.
Razantních změn se dočkají malé a střední firmy. K těm příjemným bude patřit postupné zavádění liberalizační směrnice o službách, vrásky na čele naopak leckterému podnikateli způsobí čerstvě přijatá směrnice o kontrole chemikálií REACH (podrobnosti na straně 46). Slibně zní plán kancléřky Merkelové na zásadní snížení administrativy, kterou Unie zatěžuje podnikatele. Letošní rok je posledním, ve kterém bude možné na našich hranicích potkat některého ze sedmi tisíc příslušníků pohraniční a cizinecké policie. Od roku 2008 dojde k rozšíření schengenského systému.
Méně nadějně už vypadá řešení neutěšené evropské energetické situace. S jedním z hlavních dodavatelů ropy a zemního plynu – Ruskem – je Evropská unie takřka na válečné stezce, a i „energetické vztahy“ mezi jednotlivými zeměmi Evropy mají k idyle daleko.