Menu Zavřít

Ústavní soud: Otcové nemají za přítomnost u porodu platit

26. 4. 2016
Autor: Jiří Koťátko

Nastávající matky mají podle Ústavního soudu (ÚS) ze zákona právo na blízkého člověka při porodu. Nemocnice mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce či jiného příbuzného v porodním sále. Naopak si nemají účtovat zisk, odměnu ani úhradu základních zdravotnických potřeb, třeba roušky, dezinfekce nebo návleků na boty. Přítomnost otce u porodu sama o sobě nemůže být zatížena poplatkovou povinností, zdůraznil soud.

Soud se konkrétně zabýval sporem mezi mužem, který v říjnu 2011 v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice, tedy společnost Krajská zdravotní.

Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila jako svůj přiměřený zisk.

Zbytek, tedy 400 korun, nemocnice vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek a přezutí a cenu instruktáže osoby doprovázející rodičku. Ústecký soud se musí případem zabývat znovu. Musí zvážit účelnost naúčtovaných nákladů, což před tím neučinil.

Praxe se výrazně liší

Momentálně Nemocnice Chomutov podle svého webu vybírá za přítomnost otce nebo jiného člověka u porodu 70 korun. Jinak je praxe českých nemocnic různá.

bitcoin_skoleni

Fakultní nemocnice v Motole žádá 705 korun, v další pražské porodnici u Apolináře se za přítomnost blízké osoby u spontánního porodu platí 300 korun, vyplývá z webů zdravotnických zařízení. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně otcové neplatí nic, přítomnost jiného člověka stojí tisíc korun. V zahraničí se podle analýzy provedené Ústavním soudem platit nemusí.

Tématu se v minulosti věnovala také ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž má být účast blízkých při porodu bezplatná. Ombudsmanka nesouhlasí ani s poplatkem za přítomnost duly, tedy speciálně školené ženy, jež má být při porodu budoucí matce i její rodině oporou.

  • Našli jste v článku chybu?