Menu Zavřít

Ústavní soud zamítl stížnost squatterů. Policie jejich práva neporušila

24. 10. 2017
Autor: CC BY-SA 3.0: ŠJů-Wikimedia Commons

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost čtveřice zastánců squattingu, kteří poukazovali na údajné policejní násilí při vyklizení vily Milada v Praze. Do zchátralého objektu se dostali při vzpomínkové akci na historii squatu. Následný noční policejní zásah považovali za nezákonný. Nyní se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, řekla advokátka Zuzana Candigliota.

Podle ústavních soudců policie základní práva squatterů neporušila a poskytla uvěřitelné vysvětlení, jak mohla vzniknout jejich lehká zranění. Candigliota oponuje tím, že čerstvá zranění dokládaly lékařské zprávy a squatteři neměli důvod si vymýšlet. „Ten případ je tak jasný,“ konstatovala advokátka.

Policisté se podle ní chovali ke squatterům násilně poté, co si na jejich pokyn lehli na zem, a když je pak vyváděli ven. Advokátka se také obává, že dnešní nález legitimizuje policejní násilí.

Soud vyjádřil politování nad tím, že policie nepořídila z konfliktní situace úplný videozáznam. „V těchto případech tam kamery být mají z důvodu zachycení zákroku, protože samozřejmě lze očekávat, že ten zákrok bude vždy v těchto případech problematický,“ uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.


Přečtěte si: Dvě dekády bez vize


Nejde však o důvod ke zrušení rozsudku. Policie podle Ústavního soudu logicky argumentovala obavami ze zranění kameramana a poškození techniky. Šimíček připomněl, že před pěti lety byly technické možnosti na nižší úrovni než dnes, kdy mohou mít policisté kamery na helmě či uniformě.

Squatteři se na přelomu června a července 2012 sešli u příležitosti třetího výročí vystěhování vily, která v minulosti patřila k nejznámějším českým squatům. Zprvu byli venku, pak vnikli i dovnitř. Dům, který má soukromého vlastníka, policie vyklidila. Několik squatterů odvedla, později si stěžovali na bití v „uličce hanby“ a hrubé zacházení.

Ústavní stížnost jim zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, se žalobou u správních soudů totiž neuspěli. Policie podle pravomocného rozsudku použila donucovací prostředky zákonným způsobem, a nikoliv bezdůvodně ani nepřiměřeně. Policisté také podle správních soudů hledali mírnější alternativu pro vyřešení situace. Účastníci akce ale odmítli opustit objekt dobrovolně před svítáním.

WT100

Šimíček připomněl, že squatteři se na střet připravovali a lehká zranění byla na obou stranách. „Situace byla velmi dynamická, docházelo tam k boji, ke rvačce, takže ta zranění mohla být způsobena ještě předtím, než policie fyzicky dostala ty lidi do zadržení a měla je ve své moci,“ řekl soudce Tomáš Langášek, který se případem zabýval u Nejvyššího správního soudu.

Senát Ústavního soudu ovšem nerozhodl jednomyslně. Soudce Ludvík David s výrokem nesouhlasil, dva zbývající členové senátu jej přehlasovali.

Dále čtěte:

Squatteři už v Hybernské nejsou, ze střechy slezli

V Česku je bez domova 69 tisíc lidí, dalších 120 tisíc o bydlení možná přijde


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).