Čína
Francouzská společnost Areva se s Čínou dohodla na kontraktu v hodnotě pěti miliard dolarů na výstavbu dvou jaderných elektráren. Číňané se rozhodli původní projekt čtyř nových elektráren, jež byly firmě Westinghouse přiděleny v prosinci, rozšířit o další dvě. Významné navýšení jadeného programu potvrzuje hlad Číny po nových energetických zdrojích a ukazuje na diplomatickou snahu Číny uspokojit oba konkurenty, tvrdí pozorovatelé.
Výběr dodavatele neovlivnily pouze ekonomické faktory, ale významnou úlohu sehrála i politika. Peking chtěl „napravit“ pošramocené vztahy s Amerikou, ale dal si též pozor, aby neurazil Francii - dlouholetého partnera. „Myslím, že o technologii vůbec nejde. Je to akt balancování. Čína nechce Francouze naštvat, neboť byli prvními, kdo tu začal elektrárny stavět,“ řekl Jang Fu-čchiang, šéf čínské pobočky americké Energy Foundation.
Podle organizace China Nuclear Society pokrývá dohoda s Francouzi výrobní kapacitu 3,2 gigawattu v provincii Kuang-tung na jihu Číny. Oba reaktory by měly být dokončeny kolem roku 2013. Westinghouse dostaví ve stejném termínu dva reaktory v provincii Šan-tung na východním pobřeží Číny a dva v provincii Če-ťiang poblíž Šanghaje. Jejich celková kapacita bude činit čtyři gigawatty. Hodnota kontraktu dosahuje oficiálně šesti až sedmi miliard dolarů.
Peking má v úmyslu vynaložit do roku 2020 zhruba padesát miliard dolarů na výstavbu asi třiceti jaderných reaktorů, čímž se instalovaná nukleární kapacita zvýší na čtyřicet gigawattů. Takový objem energie by sice stačil celému Španělsku, jenže v Číně to budou pouhá čtyři procenta roční energetické spotřeby.