Menu Zavřít

Úsvit skončil

25. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Příležitost získat novou doménu prvního stupně

Není to tak dávno, co americké IT prostředí zasáhla vlna krachů internetových firem. Nyní se ve Spojených státech opět hodně mluví o doménách, ovšem v jiné souvislosti. Příponu .com by v některých případech měla nahradit doména .us.

Historie.

Když se v 80. letech začala postupně rozvíjet myšlenka celosvětové počítačové sítě, bylo nutné vytvořit základní “adresy“ jednotlivých uživatelů. Internetový systém byl rozdělen pomocí doménových jmen (Domain Name System „DNS“). Princip spočívá v seřazení doménových jmen na základě stupňů zprava doleva oddělených tečkou. Například v adrese www.client.com je „com“ doménou prvního stupně „client“ doménou druhého stupně a „www“ doménou třetího stupně. Na počátku 90. let, při masivním rozvoji internetu ve světě, byla největší poptávka po doménách .com, .org, .net a edu. V každé zemi však standardně fungují i národní domény prvního stupně, v Česku je to .cz. Pouze Spojené státy, kterým byla doména .us přidělena již v roce 1985, se ji rozhodly zpřístupnit až nyní.

bitcoin školení listopad 24

Kdo dříve přijde…

Ke konci minulého roku uzavřela americká vláda smlouvu se společností NeuStar, Inc o dohledu nad přidělováním domény .us veřejnosti na základě principu „kdo dříve přijde, ten dříve mele“ (takzvaná Volná registrace). Ovšem ještě před tímto krokem, v takzvaném „období úsvitu“ (skončilo 4. dubna 2002), měli vlastníci amerických ochranných známek a žadatelé o ně možnost rezervovat si jména domén shodná s jejich ochrannými známkami. Aby byl žadatel o doménu .us vůbec zaregistrován, musel ale splnit několik požadavků. Jedním z nich byl skutečný vztah ke Spojeným státům. U fyzické osoby je tento požadavek splněn americkým občanstvím, trvalým pobytem, nebo domicilem buď přímo v USA, nebo v některém teritoriu či državě. Právnická osoba musí být zřízena na základě zákonů některého amerického teritoria, državy nebo přímo USA, nebo je-li alespoň v dobré víře přítomna ve Spojených státech. Společnost NeuStar interpretuje „přítomnost v dobré víře v USA“ jako případ, kdy společnost pravidelně vykonává v rámci Spojených států zákonné aktivity v souladu s účelem, pro který byla založena, nebo má sídlo či organizační složku v USA zřízenou pro naplňování obchodních, neziskových, vzdělávacích nebo vládních aktivit v souladu se zákonem. Přičemž v žádném z těchto případů nesmí být taková společnost založena primárně za účelem registrace domény .us.
V průběhu „období úsvitu“ mohli žadatelé žádat pouze o registraci domén odpovídajících ochranným známkám, které jsou ve vlastnictví žadatele a byly registrovány, respektive bylo žádáno o jejich registraci. Proto se nepřipouštějí práva z ochranných známek založená pouze na britském právu, či jen na právu státu v rámci USA nebo ochranné známky registrované mimo USA, nebo známky, o jejichž registraci bylo žádáno mimo USA. Informace uvedené v žádosti o doménu SLD označenou .us budou porovnány s databází ochranných známek a musí být v naprostém souladu s údaji tam uvedenými.

Náhodný výběr.

Je možné, že v průběhu „období úsvitu“ bylo přijato více žádostí na registraci jedné domény. V takovém případě je žadatel vybrán náhodně, samozřejmě po vyloučení duplicitních žádostí založených na téže registrované ochranné známce nebo žádosti o registraci. Úspěšní žadatelé jsou povinni zaregistrovat si svou doménu na minimálně pětileté období. V okamžiku, kdy NeuStar vyhlásí výsledky procesu náhodného výběru, bude zahájena volná registrace zbývajících domén. Podnikáte na americkém trhu? Potřebujete mít „světovou adresu“? Zkuste si požádat o registraci domény .us. Asi to nebude úplně jednoduché, ale právě ono zpřísnění registračního procesu je jedním z kroků, jak snížit nebezpečí zásahů do ochranných známek nebo-li takzvaného cybersquattingu.

  • Našli jste v článku chybu?