Menu Zavřít

Utajený tendr

15. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Rozšíření Evropské unie může přinést domácím tiskařům miliardy

Na konci května se v jednom českém celostátním deníku objevil malý inzerát o rozměrech patnáct krát pět centimetrů oznamující podnikům možnost účastnit se výběrového řízení v hodnotě asi 291 milionů eur (přes devět miliard korun českých). Předmětem výběrového řízení je zakázka na vyhotovení Úředního věstníku Evropských společenství ve všech oficiálních jazycích. Jistě lukrativní zakázka rozsáhlých tiskařských prací je „vedlejším produktem“ přistoupení nových zemí k Evropské unii.

Utajené miliardy.

Velikost inzerátu, i jeho umístění na samém konci listu ve sportovní rubrice pod výsledky 11. etapy cyklistického závodu Giro di Italia svádí k pochybnostem o upřímnosti snahy bruselského Úřadu pro úřední tisky skutečně oslovit zájemce o zakázku. Řecký pracovník této instituce Konstantinos Tziamalis ovšem týdeník EURO ujistil: „Chtěli jsme zajistit, aby se tendru mohly zúčastnit společnosti ze všech přistupujících zemí.“ Podivné umístění a nenápadný rozměr ovšem nebyly jedinými podivnostmi s inzerátem spojenými. Byla v něm sice uvedena příslušná internetová stránka, ale ne číslo tendru nebo jiný klíč, na jehož základě by bylo možné podmínky výběrového řízení zjistit. Na uvedeném portálu se mezi mnoha dalšími záznamy redaktorům týdeníku EURO ani po několika pokusech nepodařilo správné výběrové řízení objevit. S tím musel pomoci Konstantinos Tziamalis, kterému se na třetí pokus podařilo vyhledat mezi tisíci dalšími tendry a poptávkami Evropské unie zakázku na vyhotovení věstníku. Další postup bruselských úředníků byl však velice svědomitý a redakce týdeníku EURO obdržela dva objemné svazky o několika stech stran, které jsou od té doby minimálně dvakrát do týdne aktualizovány faxem nebo poštou s lucemburským razítkem.

Zájemci by byli.

Přes vysoký stupeň „utajení“ projektu se podařilo týdeníku EURO zjistit jméno společnosti, která se tendru zúčastní. Je to firma Océ, holandský specialista na oblast tisku a tiskařských technologií, jak týdeníku EURO potvrdil obchodní ředitel pro digitální tisk její tuzemské pobočky Océ Česká republika Jan Pachman. Společnost má s tiskem dokumentů Evropské unie dlouholeté zkušenosti. V současnosti finišuje kontrakt, který Océ získala pro takzvanou zónu 01, která zahrnuje všechny nynější členy patnáctky. „Jen v belgické centrále potiskneme ročně 200 milionů papírů formátů A 4,“ říká Pachman. Kontrakt pro zónu 01 skončí na konci letošního roku. Proto se Océ prostřednictvím své belgické a německé pobočky uchází o opětovné získání zakázky, a to nejen pro zónu 01, ale i pro nové zóny 02 (Polsko a Pobaltí), 03 (Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko) a 04 (Řecko a Kypr). O lukrativnosti kontraktu, kromě zmíněného finančního objemu zakázky, svědčí i doba jeho trvání. Ta by měla být tři nebo pět let. „O zakázce se stále ještě jedná, postupně se zadání upřesňuje. V podstatě jsme na počátku. Závazné nabídky je nutné složit do konce srpna,“ objasňuje Pachman.

FIN25

Český optimismus.

Společnost Océ však dokumenty netiskne, tiskařské stroje a technologie pouze dodává. „Kdybychom sami tiskli, konkurovali bychom naším vlastním zákazníkům,“ říká Pachman. Proto firma navazuje při zajišťování podobných kontraktů spolupráci se společnostmi, které obstarají tisk a distribuci do čtyř zemí zóny 03. „Jde o preferované partnery, příkladem může být české PVT, se kterým již déle spolupracujeme. Ovšem pravděpodobně se může zúčastnit více firem, které budou na kontrakt a jeho plnění napevno navázány,“ tvrdí Pachman. O ostatních potenciálních dodavatelích zatím nechce mluvit, i když potvrdil například jednání s velkou českou offsetovou tiskárnou. „Podmínky kontraktu jsou velmi přísné. V projektu jsou obsažena velmi vysoká penále v řádu 15, 20 a někdy až 50 procent celkové ceny jednotlivých operací. Dalším problematickým bodem kontraktu jsou pevné ceny, a také nemalý počáteční vklad, který Brusel vyžaduje, aby se ujistil o vážnosti zájmu účastníku tendru,“ upozorňuje na možná úskalí Aleš Vaněk z provozního úseku PVT. Přesto člen představenstva a ředitel úseku centrálního nákupu komodit společnosti PVT Josef Urbánek neskrývá optimismus: „Je co nabídnout, máme dlouhou historii i pověst spolehlivého partnera. Jsme schopni zajistit datovou i fyzickou bezpečnost tiskových operací, protože máme technologicky srovnatelné kapacity v Praze i Brně. Navíc, peníze nejsou problém, máme dostatek finančních prostředků.“ Urbánek počítá, že projekt si vyžádá investici asi 50 milionů korun. Tyto prostředky budou určeny především na dovybavení pražského tiskového střediska technologií „Print On Demand“ (POD - Tisk na objednávku). „POD středisko by mělo postupně sloužit hlavně zakázce Evropské unie. Celkový objem tisků by měl být jen pro Česko kolem deseti milionů kusů ročně a pro celou zónu 03 přibližně 34 milionů kusů,“ vysvětluje Urbánek. Dodává, že z jednání s Océ vyplynulo, že po úspěšném zvládnutí zakázky pro zónu 03 by mohla mít unie zájem také o tisk publikací pro ostatní zóny.

Centrálně, či lokálně?

Určitým úskalím projektu je skutečnost, že přesahuje rámec České republiky, takže bude potřeba zajistit dostupnost evropských dokumentů i v ostatních třech zemích. Ve hře jsou dvě základní varianty: Buď je možné vše tisknout v Česku a do Maďarska, Slovinska a Slovenska výtisky vozit, nebo bude tisk rozmístěn v jednotlivých zemích. Výhodnou pozici má PVT, které disponuje slovenskou pobočkou. I když variantu budování místní center Vaněk s Urbánkem označili za možnou, mají pochyby o její smysluplnosti: „Kvůli údržbě a vysokým fixním nákladům na POD se nevyplatí budovat malá lokální střediska. I když vybudujeme jedno v Praze, zbude při uspokojení zakázky unie dost velká kapacita, kterou budeme muset průběžně vytěžovat jinými zakázkami.“ Navíc má PVT s distribucí a logistikou své zkušenosti. „Již několik let zabezpečujeme logistické služby pro mobilní operátory (T-Mobil a Český mobil),“ říká Urbánek.
Které další společnosti se kontraktu účastní, se nadále tají. Tziamalis odmítá sdělit jakékoliv podrobnosti o účastnících výběrového řízením s tím, že není ukončeno. Pachman z Océ neví o žádné další firmě z Česka, která by chtěla do kontraktu vstoupit přímo, jako případného zájemce tipuje Xerox. Ten je však do určité míry znevýhodněn svým americkým původem. A jaká jsou výběrová kritéria? Pachman se domnívá, že rozhodující zdaleka není jen cena, důležitou roli sehrají určitá stabilita a reference účastníků tendru. Přičemž Pachman hned dodává, že reference má Océ díky úspěšné zakázce pro zónu 01 ty nejlepší. „Pokud se nám podaří zakázku získat, půjde o největší český tiskařský kontrakt za posledních pět let,“ ujišťuje Pachman. Interní materiály, které má týdeník EURO k dispozici, vypovídají o tom, že Océ očekává úspěšnost minimálně ve výši 70 procent.

  • Našli jste v článku chybu?