Jako nejlepší obrana proti šíření koronaviru se ukazuje masivní testování v populaci. Plošné testování zavedla Jižní Korea, která do 20. března otestovala téměř 317 tisíc lidí. Čína, ze které se začal virus šířit, otestovala 320 tisíc lidí. Itálie 207 tisíc, Německo 167 tisíc, Rusko 144 tisíc.
Testování v co největším měřítku se ukazuje jako klíčové pro zvládnutí pandemie zejména po tom, co se objevují informace o podílu lidí, kteří nevykazují žádné příznaky, ale ve svém okolí už šíří nákazu.
Deník South China Morning Post (SCMP), jenž vychází v Hongkongu, totiž napsal, že podle utajovaných zpráv úřadů na pevninské Číně může šířit virus bezpříznakově až 30 procent nakažených.
Pochybné čínské
statistiky
Samotná Čína do statistik nakažených ale zařazuje pouze ty, kteří příznaky mají, připomenul německý web stanice Deutsche Welle. Přitom podle Světové zdravotnické organizace to má být každý, kdo je pozitivně testován.
Příznaky onemocnění covid-19 se u lidí, kteří byli testováni, objevují ve velkém rozptylu. Většinou to je do pěti dnů, v některých případech může inkubační doba trvat i tři týdny.
Japonský důkaz
Japonský epidemiolog Hiroši Nišiura z univerzity Hokkaidó v Sapporu už v únoru varoval před tím, že případy koronaviru budou globálně růst, protože data, jež poskytovala Čína a statistické odhady prováděné mimo Čínu, se výrazně liší a ukazují na to, že mnoho infikovaných lidí nebylo diagnostikováno.
Japonští pacienti s covid-19, kteří byli z města Wu-chan na začátku února evakuováni, přitom byli v 30,8 procentech případů asymptomatičtí. Toto zjištění je v rozporu se zprávou WHO, která tvrdí, že takové případy jsou vzácné a dochází k nim v 1 až 3 procentech případů. V Itálii by takových lidí mohlo být podle SCMP v některých oblastech 44 procent. Lidé bez příznaků tam ale nejsou testováni.
Korea testuje také
lidi bez příznaků
Samotná Korejská republika, která se snaží co nejvíce testovat, uvedla, že bezpříznakových pacientů s novým typem koronaviru zaznamenala 20 procent. Většina zemí ale testuje pouze ty, kteří vykazují nějaké projevy nemoci, nejčastěji zvýšenou teplotu, kašel, a zároveň byli v rizikové oblasti, případně v kontaktu s někým, komu už byla nemoc covid-19 potvrzena.
Naopak země, kde se podařilo šíření pandemie dostat pod kontrolu, jako je Korea, testují i ty, kteří žádné příznaky nevykazují. Testy tam jsou prováděny zdarma a Soul disponuje kapacitou 20 tisíc testů denně. V České republice bylo k 26. 3. otestováno téměř 27 tisíc lidí. Kapacita se zvýšila na čtyři tisíce za den.
Zdroje: csmp.com,
dw.com