Když někdo upadne v očích čínského režimu v nemilost, může si být jist, že s jeho podnikáním to dobře nedopadne. Zdá se, že k takovému osudu pomalu, ale jistě spěje i jeden z nejvýznamnějších asijských miliardářů a zakladatel internetového obchodu Alibaba Jack Ma. Aktuálně se čínské úřady zaměřily na jeho internetový prohlížeč UC Browser.
Podle některých zdrojů byl UC Browser celkově osmou nejstahovanější aplikací uplynulé dekády. Takový výsledek nejspíš už nezopakuje. Peking se totiž rozhodl vymazat ho z většiny čínských obchodů s mobilními aplikacemi pro operační systém Android. Smůlu tak podle dostupných informací mají mimo jiné uživatelé smartphonů od společností Huawei či Xiaomi.
Nepřiměřený vliv technologických firem
Záležitosti okolo prohlížeče předcházely podle serveru Financial Times dvě události. Tou první byla kritika jednoho ze státem vlastněných televizních kanálů, který osočil provozovatele UC Browseru ze zavádějící internetové reklamy. Prohlížeč prý ve vyhledávání upřednostňoval soukromé kliniky před státními. Tím je měl připravovat o pacienty.
Druhým, dost možná ještě důležitějším faktorem bylo pondělní zasedání úzkého vedení vládní Komunistické strany Číny. Samotný prezident Si Ťin-pching se na něm nechal slyšet, že hodlá vůči sílícímu vlivu jistých technologických firem razantně zakročit.
„Některé společnosti rostou nepřiměřeným způsobem, a to s sebou přináší rizika. Jedná se o značný problém, kterému se současný regulatorní režim nedokázal přizpůsobit,“ uvádí podle Financial Times zápis z pondělního jednání. V něm dále stojí, že úřady „zvýší“ úsilí a posunou regulaci na kýženou úroveň. Lze tedy předpokládat, že další restrikce omezující vliv nejbohatšího Číňana na sebe nenechají dlouho čekat.
Šestapadesátiletý byznysmen loni na podzim zmizel z veřejného života poté, co se na jedné šanghajské konferenci ohradil vůči fungování čínského bankovního systému. Jistou dobu se dokonce spekulovalo o tom, že Peking se výstředního podnikatele zbavil nadobro. Zhruba v polovině ledna se však Ma na veřejnosti znovu objevil. Což každopádně nic nezměnilo na skutečnosti, že si na něj komunistický režim i nadále tvrdě došlapuje a snaží se jeho vliv významně omezovat.
Nejprve regulační orgán Maovi – respektive jedné z jeho společností, technologické skupině Ant Group – na poslední chvíli zatrhl dlouho připravovaný vstup na burzu. Jeho součástí měla být i největší emise primárních akcií na světě, dosahující v přepočtu hodnoty 800 miliard korun. Následně úřady rozhodly, že z Ant Group udělají holding, aby tak mohly společnost snáze kontrolovat.