Menu Zavřít

Útok na Berdára

17. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Český Telecom

bitcoin_skoleni

PRAHA (il) - Dobré ráno! Tak se mohly pozdravit osoby, které prostřednictvím Hospodářských novin (HN) minulý týden otevřely fiktivní kauzu, jež se týká již několik měsíců známého motivačního programu pro vedení Českého Telecomu (ČTc). Tříletý motivační program počítá se čtvrtletní výplatou odměn pro členy dozorčí rady a členy představenstva (kromě asi tří členů dozorčí rady a generálního ředitele Gabriela Berdára) v případě, že stoupne tržní cena akcií ČTc. V nejoptimističtější variantě růstu cen akcií by si někteří členové dozorčí rady a představenstva mohli za tři roky rozdělit podle určitého klíče něco přes 200 milionů korun.
Případ je pozoruhodný proto, že program dnes kritizují i politici, kteří o něm museli již několik měsíců vědět. Nejde o šéfa lidovců Miroslava Kalouska či předsedu ODS Mirka Topolánka, jelikož jejich lidé v ČTc nesedí, ale o ministra financí Bohuslava Sobotku a ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. „Je to (motivační program - pozn. red.) absurdní,“ řekl HN Mlynář s tím, že mu není jasné, za co by vedení podniku mělo odměnu dostat. „Nemám pro to vysvětlení. Dva členové dozorčí rady, které navrhovalo ministerstvo informatiky, hlasovali proti odměnám,“ dodal ministr.
Skutečnost je však jiná. Informace týdeníku EURO hovoří o tom, že akcionáři na valné hromadě ČTc 26. června 2004 obdrželi veškeré informace o motivačním programu (důvody, přesný vzorec pro výpočet odměn, orientační vyčíslení, rozdělení mezi členy představenstva a dozorčí rady a podobně). O programu byli všichni členové dozorčí rady, kde v této době seděl Mlynářův náměstek Michal Frankl a dodnes sedí náměstek Sobotky Zdeněk Hrubý, informováni. Na dozorčí radě, kde program předkládal tehdejší předseda Ondřej Felix, třináct členů hlasovalo pro. Zdržela se Hana Doležalová a Pavel Kuta z FNM chyběl. Jak je možné, že v červnu motivační program Mlynářovi a Sobotkovi nevadil, ale po třech měsících ho považují za absurdní, nebo se tváří, že o něm nevědí? Podle Pavla Kuty o motivačním progarmu jednali příslušní státní úředníci dlouho před konáním valné hromady, a právě proto se podařilo původní výši odměny, se kterou vedení přišlo, snížit zhruba o dvě třetiny. Zdroje týdeníku EURO z vedení FNM navíc tvrdí, že před valnou hromadou byl celý motivační program politicky odsouhlasen, měl o něm vědět Sobotka, Mlynář, ale i premiér Vladimír Špidla a řada dalších lidí. Nicméně i ministr financí se dnes tváří, že o ničem nevěděl, ač zástupci jeho resortu pro motivační program hlasovali.
Základní principy odměňování v motivačním programu jsou následující:
* Stoupne-li tržní cena akcií ČTc o jednu korunu, akcionáři vydělají zhruba 320 milionů korun. Podíl případné odměny je necelé procento z celkové částky. Česky řečeno: pokud akcionář vydělá 100 korun, členové představenstva a dozorčí rady dostanou dohromady odměnu asi 90 haléřů. Odměny by měly být vypláceny čtyřikrát do roka. Nárok na odměnu existuje pouze v případě, pokud se zvýší hodnota ČTc.
* Program je tříletý, a to proto, aby byl vyloučen tlak na účelové zvyšování ceny před privatizací. Cílem je trvalé a dlouhodobé zvyšování hodnoty pro akcionáře.
Podobné programy existují nejen v soukromých firmách, ale i v polostátním sektoru, jako například ČEZ, ale odměny získávali i bývalí manažeři Komerční banky. Motivační program v ČTc se nevztahuje na šéfa firmy Berdára, proti němuž byla zřejmě celá kauza roztočená. Jeho odměna je součástí manažerské smlouvy.
„Všechny odměny jsme mohli dát do manažerských smluv a nikdo by se o nich nic nedozvěděl. Vedení nic takového nedělalo, ale otevřeně předstoupilo před akcionáře na valné hromadě s motivačním programem. Nezapomeňte, že 49 procent firmy vlastní soukromí investoři. Valná hromada tento program masivní většinou odsouhlasila, stejně jako dozročí rada. Po valné hromadě na tiskové konferenci se novinářům vše detailně vysvětlilo. Mohli vše slyšet, pokud nebyli zaneprázdněni konzumací chlebíčků. Tři měsíce po valné hromadě pak vytáhnou veřejné informace a dělají z toho senzaci. To je skandál, a ne motivační program,“ řekl týdeníku EURO vysoce postavený úředník FNM.

  • Našli jste v článku chybu?