Prezident Soudcovské unie napsal otevřený dopis šéfovi BIS
Prezident „jediné stavovské organizace soudců“ - Soudcovské unie (SU) - Jaromír Jirsa napsal šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřímu Langovi otevřený dopis. Vyzval ho, aby doložil tvrzení z výroční zprávy BIS, že různé skupiny osob disponujících právními znalostmi, kontakty a vlivem v legislativním procesu se snaží budovat síť účelových vztahů v justici, policii a politice. Správně udělal. BIS je jistě ta pravá organizace, která může prokázat, že nejde jen o proslulý případ soudce Berky nebo jen o údajné výhody poskytované soudci za úplatu vězňům.
Jaromír Jirsa dále podotkl, že „takto formulovaná tvrzení mohou u veřejnosti vzbudit dojem, že do české justice prorůstá organizovaný zločin systémově a dlouhodobě“. Takové tvrzení zase může budit dojem, že zločin sice do justice prorůstá, ne však, zaplaťpánbůh, systémově a dlouhodobě. To ale snad autor nechtěl říct. Spíš půjde o stylistickou neobratnost. Závažnější neobratnosti se ale stavovská organizace soudců dopouští tím, že sice pozorně až nervózně reaguje na vše, co vyhodnotí jako útok na prestiž či nezávislost soudnictví, ale méně nekompromisně pohlíží dovnitř justice, jejíž kárné senáty jsou podivuhodně sametové a člověk se musí v práci opakovaně opít do němoty, aby přišel o talár, protože pouhé zametání důkazů po bouračce nebo plagiátorství je na to málo.
Požadavek nezávislosti soudní moci se v mladé české demokracii často mění na požadavek výlučné nadřazenosti, což samozřejmě není totéž. Nedá se říci, že by tomu jediná stavovská organizace soudců vehementně čelila. Možná že i to, a nejen zpráva BIS, „zpochybňuje práci všech tří tisíc českých soudců“. Naštěstí se to ale nedotýká „základů právního státu“. Těch se podle prezidenta Soudcovské unie dotýká jen neobyčejně smělé konstatování BIS.