Menu Zavřít

Útok ze zálohy?

27. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Microsoft platí licenční poplatky SCO Group a lidé z oboru tuší podraz na Linux

Když SCO Group z Lindonu v Utahu zažalovala 7. března IBM o jednu miliardu dolarů za to, že „Big Blue“ neoprávněně předala vývojářům Linuxu část softwarového kódu systému Unix patřícího SCO, sklidila výsměch počítačových odborníků. Obrovská investice IBM do Linuxu toto počínání v očích uživatelů ze segmentu velkých společností legitimizovala. Ti, kdo situaci kolem Linuxu sledují, považují žalobu za poslední zoufalý krok společnosti čelící problémům.
Avšak 19. května SCO Group podpořil Microsoft, který uvedl, že si od firmy na tuto unixovou technologii zakoupí licenci. Nenadálý krok vystrašil odvětví. „Microsoft tím stížnost legitimizuje,“ říká analytik Tony Iams ze společnosti pro výzkum trhu D. H. Brown Associates z newyorského Port Chesteru.
Mnoho fanoušků Linuxu i oborových analytiků v tom vidí skrytý úmysl. Nevěří, že by se Microsoft obával konfliktu s právy na duševní vlastnictví skupiny SCO, a tím pádem licenci na Unix vlastně nepotřeboval. Spatřují v tomto tahu spíše způsob, jak vrhnout stín pochyb na Linux, představující největší hrozbu nadvládě Microsoftu. V současné době je Linux číslo dvě na 50,9miliardovém trhu počítačových serverů s podílem 13,7 procenta oproti 59,9 procenta Microsoftu. „Kolem licencí na Linux vznikají obavy, nejistota a pochyby,“ tvrdí softwarový analytik Rick G. Sherlund z firmy Goldman, Sachs & Co.
Microsoft odmítá, že by licenční dohoda s SCO měla cokoli společného s žalobou proti IBM nebo že by byla pokusem zkřížit plány Linuxu. A postranní úmysly? „Chápu, že to tak někdo může vnímat, ale SCO kontaktovala nás,“ prohlašuje mluvčí společnosti Alex Mercer. Aby se vyhnul soudní při, Microsoft rychle souhlasil s platbou za licenci. Neprodává sice Unix, ale prodává technologii, jež počítačům se systémem Windows umožňuje spojení s počítači na bázi Unixu.
Dosavadní úskočné chování Microsoftu však jeho tvrzení zpochybňuje. Jeden známý příklad: skoro před deseti lety Microsoft přiznal, že vytvořil falešnou chybovou zprávu v testovací verzi Windows 3.1. Zpráva v uživateli vyvolala falešný dojem, že software není kompatibilní s konkurenčním operačním systémem DR-DOS. O něco později Microsoft reagoval na chytlavé reklamy společnosti Apple Computer uvádějící příběhy lidí, kteří přešli z Windows na Mac - vytvořil webovou stránku o uživateli, který byl nadšený z toho, že Macintoshe vyměnil za PC. O několik dní později ovšem vyšlo najevo, že tento člověk pracuje pro PR firmu najatou Microsoftem. Stránka byla vzápětí zrušena.
Gatesova společnost dala jasně najevo, že Linux pro ni představuje nepřítele číslo jedna a že udělá vše možné, aby jej porazila. Interní dokumenty firmy, zveřejněné listem International Herald Tribune, obsahují informaci, že Microsoft nařídil svým prodejcům, aby proti Linuxu použili výrazné slevy. To někteří experti považují za porušení evropských zákonů na ochranu hospodářské soutěže. A co víc, tyto dokumenty odhalily, že zaměstnanci Microsoftu se pod falešnými jmény účastnili konferencí Linuxu. Microsoft popírá, že by se slevami bylo cokoli v nepořádku, a prý potrestá každého zaměstnance, který vystupoval jako někdo jiný.
Je tedy možné, že jednání SCO a Microsoftu způsobí Linuxu problémy? Uživatelé jsou zatím opatrní. Pracovník jedné investiční banky, která nahrazuje tisíce serverů počítači se systémem Linux, potvrdil, že právnický tým jeho společnosti se vzniklou situací zabývá. Ačkoli management to bere „poměrně“ vážně, zdroj jedním dechem dodává: „Zatím to naše rozhodování neovlivnilo.“ Přesto analytici varují, že vyhlídky na dlouhodobou soudní bitvu by firmy mohly od zavádění Linuxu odradit.
Na rychlé řešení to nevypadá. BusinessWeek získal interní sdělení, v němž Robert Samson, viceprezident IBM řídící prodej systémů, 16. května napsal, že IBM „se bude dále energicky bránit“. SCO zatím nespecifikovala kód, o kterém uvádí, že je v Linuxu neoprávněně, takže odborníci dosud nebyli schopni posoudit oprávněnost nároků.
Vytváření strachu, nejistoty a pochyb je v tomto odvětví tak běžné, že pro tuto činnost už vznikla zkratka a každý jí rozumí – FUD (fear, uncertainty, doubt). Není pravděpodobné, že by samotné FUD dokázalo Linux potopit, ale určitě mu může vzít vítr z plachet.

JDOU PO LINUXU Drobný výrobce softwaru SCO Group má nyní na své straně mocný Microsoft
VELKÁ ŽALOBA
V březnu podala SCO žalobu o jednu miliardu dolarů proti IBM za to, že IBM převedla vývojářům Linuxu unixovou technologii patřící SCO. IBM popírá, že by zpronevěřila obchodní tajemství žalobce.
RÁNA POD PÁS
Dne 14. května zaslala firma SCO 1500 velkým společnostem dopis s varováním, že pokud používají Linux, mohou se provinit neoprávněným využíváním jejího duševního vlastnictví.
SMLOUVA S MICROSOFTEM
Microsoft 19. května souhlasil se zakoupením licence na unixovou technologii od SCO, čímž podpořil její nároky. To by mohlo firemní zákazníky odradit od Linuxu, který je hlavní alternativou k Windows.

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Fantová, www.langpal.com

  • Našli jste v článku chybu?