Menu Zavřít

Útoky nabírají na kvantitě i kvalitě

29. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Viceprezident firmy Symantec Giuseppe Verrini

Počítačovou síť napadl nový virus. Z mezinárodního operačního centra dostanou pražští zaměstnanci společnosti Symantec v kteroukoliv denní či noční dobu o tom zprávu. Okamžitě začínají reagovat. Zákazníkům, kteří mají službu předplacenou, v kteroukoli denní i noční dobu pípne mobil s varováním o hrozbě s pokyny k její likvidaci. Tak vypadá v praxi jedna z činností české pobočky Symantecu, celosvětově největší společnosti v oblasti počítačové bezpečnosti. Pražskou kancelář koncernu navštívil viceprezident firmy Giuseppe Verrini. Prý proto, aby dohlédl na nemalé investice firmy do regionu a ukázal velkým zákazníkům, mezi které patří například Eurotel, ČEZ, PPF nebo státní správa, že se s nimi chce firma stýkat na nejvyšší úrovni.

EURO: Přijel jste do Prahy poprvé?
VERRINI: V Praze jsem popáté, jezdím sem každý rok, stejně jako do Varšavy, Budapešti a Moskvy.
Ve východní Evropě jsme začali investovat zhruba před čtyřmi roky a nyní v ní máme 60 lidí. Ve Varšavě jsme postavili lokalizační centrum, v němž se produkty překládají do češtiny, ruštiny, maďarštiny a podobně.

EURO: Jak je na tom Česká republika v počítačové bezpečnosti ve srovnání s okolními státy?
VERRINI: Bezpečnost se už stala v Česku tématem managementu, což dříve nebylo. Rozdíl mezi jednotlivými zeměmi v oblasti bezpečnosti se stírá. Proč? Protože už neexistují hranice. Ve stejný moment se člověk může stát terčem útoku ať už je v Praze nebo v New Yorku. Všechny firmy se stále více otevírají světu, používají e-mail, internet, a tím se zároveň otevírají riziku. Zvyšuje se nejen množství virů či útoků, ale také kvalita těchto útoků a rychlost s jakou se objevují nová rizika, nové viry.

EURO: Jak reagujete na nové bezpečnostní riziko, například na nový virus?
VERRINI: Symantec má šest bezpečnostních operačních center po celém světě a devět technických středisek, které každý den studují viry, jejich kódy. Informace nám poskytuje 120 milionů uživatelů a 20 tisíc senzorů ve 180 zemích. Máme tedy systém včasného varování, což je něco jako celosvětová předpověď počasí. Když se v některé zemi útok připravuje nebo již běží, například se šíří virus, varujeme zákazníky a poskytneme jim bezpečnostní záplaty.

EURO: Letos Symantec koupil podíl 89 procent ve firmě BrightMail. Jaké jsou vaše další plány?
VERRINI: V posledních čtyřech letech jsme koupili čtrnáct různých společností. Stálo nás to dvě miliardy dolarů. Většinou kupujeme technologie, ne kus trhu, jako to dělají konkurenti. Zajímají nás špičkové technologie, které můžeme zahrnout do svých produktů a rychle je přinést na trh. To je i případ BrightMail, který je jednoznačným lídrem antispamového trhu. Firma provozovala a kontrolovala 320 milionů mailových schránek, což představuje 25 procent internetové pošty. To je pro nás další zdroj informací. A to jak pro bezpečnost, tak pro antispamy, protože přesně víme, co se děje ve čtvrtině internetu. V tak velké síti uvízne v podstatě každý spam. Technologie, kterou jsme koupili s BrightMail, nám umožňuje dosahovat obrovské přesnosti při blokování spamu. Jeden z největších problémů je i blokování legálních zpráv, které se k příjemci naopak mají dostat. Nám se podařilo dosáhnout přesnosti 99,9999, což znamená, že omylem zablokujeme jednu žádoucí zprávu z milionu. Středně velké společnosti jsou pod obrovským tlakem spamu. Ten je pro ně několikrát horší než viry. V České republice běžně v některých dnech měříme až 80 procent spamu.

EURO : Našli jste v Česku firmu s takovou technologií, že byste uvažovali o její koupi?
VERRINI: Zajímavé firmy hledáme po celém světě. V Česku ale zatím k ničemu takovému nedošlo. Tím netvrdím, že ani nedojde.

EURO: Myslíte si, že se pozornost přesouvá od problémů s viry ke spamu?
VERRINI: Ne, to si nemyslím. Před několika lety to byly pouze viry, nyní jsou to dvě různé otázky pod společnou střechou. Není to jen samotný problém virů nebo spamu. Část firem ale ještě nemá žádné řešení pro spam, zatímco proti virům již většina společností ochranu má. Proto je teď spam v centru pozornosti. Oba problémy jsou propojené, spam může obsahovat virus. Virus může být zdrojem adres pro spam…

EURO: Myslíte si, že zákaz spamu zákonem může něco vyřešit?
VERRINI: Vím, že máte nový zákon proti spamu, což je fajn, protože říká, že spam je trestný. Jenže mizí hranice mezi státy. Spam může přijít odkudkoli, třeba z Číny, a pak legislativa nestačí, je třeba mít nástroj.

EURO: Považujete za úspěch, že Česko je v první dvacítce zemí s nejnižším softwarovým pirátstvím?
VERRINI: Je to vynikající výsledek, považuji to za úspěch vlády a policie. Neuplyne týden, aby s námi policie neřešila případ odchyceného piráta, kterého vyšetřuje. Česká republika má lepší výsledky než například Itálie nebo Francie.

bitcoin_skoleni

EURO: Pokládáte za reálnou hrozbu, že teroristé vymění bomby za útoky na počítačovou síť?
VERRINI: Existuje reálný a virtuální svět. Abyste fyzicky zničili ministerstvo obrany v Praze, musíte tam být. Zlikvidovat jeho počítačovou síť můžete z jeskyně v Afghánistánu.

  • Našli jste v článku chybu?