Menu Zavřít

Útoky v Teheránu mají 13 obětí. K atentátům se hlásí „Islámský stát“

7. 6. 2017
Autor: čtk

Sedm až osm ozbrojenců, včetně sebevražedných atentátníků, ve středu zaútočilo na dvou místech v Teheránu: v budově parlamentu, který zrovna zasedal, a v asi 20 kilometrů vzdáleném mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního na jihu íránské metropole. Podle íránského ministerstva vnitra zabili atentátníci 13 lidí a 43 dalších osob zranili. Bezpečnostní rada státu uvedla, že atentátníci se hlásili k IS a pocházeli z Íránu.

Nejprve byla ráno ohlášena střelba z budovy parlamentu. Polostátní tisková agentura Tasním citovala náměstka ministerstva vnitra, podle něhož ozbrojenci převlečení za ženy vešli do budovy hlavním vchodem a začali střílet. Jeden z nich se podle něj v parlamentu odpálil. „Byl jsem zrovna uvnitř, když se to stalo. Všichni byli v šoku a zděšení. Viděl jsem dva muže, jak střílejí všemi směry,“ řekl jeden novinář, který nechtěl být jmenován.

Islámský stát mezitím zveřejnil záběry, které údajně ukazovaly střelce a jednoho muže ležícího na podlaze v krvi. Hlas na videu chválil boha a v arabštině říkal: „Myslíte si, že odejdeme? Zůstaneme, když bůh dá.“ Další hlas to zopakoval.

Po několika hodinách státní média oznámila, že incident je u konce a že čtyři atentátníci jsou mrtví.

Asi půldruhé hodiny po začátku útoku v parlamentu zaútočilo několik ozbrojenců v Chomejního mauzoleu. Zabili člena ochranky a zranili několik lidí, z nichž někteří později zemřeli. Podle státní televize IRIB se v mauzoleu odpálili dva atentátníci, jedním z nich byla žena. Teheránský guvernér uvedl, že jednoho útočníka strážci zabili a „zbytek teroristické skupiny byl zatčen“. Zprávy o okolnostech útoku v mauzoleu se ale liší, podle některých zdrojů byli útočníci dva, jeden se odpálil a druhý byl zastřelen.

V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.

Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters oznámil, že úřady zmařily další útok a zatkly třetí „teroristickou skupinu“. Ministerstvo vyzvalo občany íránské metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.

V místech obou útoků je nyní podle agentury AFP mnoho policistů, v Teheránu bylo zavřeno několik stanic metra. Jedná bezpečnostní rada státu.

Íránské revoluční gardy, které mají v zemi velký vliv, nepřímo obvinily z útoku Saúdskou Arábii, bezpečnostní rada státu pak ale atentátníky označila za íránské přívržence IS.

Útok odsoudila řada světových představitelů. Americký prezident Donald Trump uvedl, že se za oběti modlí. Poznamenal ale, že i státům, které podporují teroristické organizace, hrozí, že se samy stanou obětí zla, kterému pomáhají. Teherán opakovaně čelí nařčením, že podporuje šíitská radikální hnutí v regionu.

K útokům se přihlásili teroristé tzv. Islámského státu

K oběma útokům se prostřednictvím své tiskové agentury Amak přihlásil Islámský stát (IS). „Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament,“ uvedl IS v prohlášení.

ebf - tip - debata

Šíitský Írán je na straně místních vlád zapojen do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé pravidelně upozorňují na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Podle Reuters byl dnešní útok prvním, ke kterému se v Íránu přihlásil IS.

Dále čtěte:

Arabské země přerušují styky s Katarem. Podporuje terorismus, tvrdí

Vítězství již v prvním kole. Íránský prezident Rúhání obhájil mandát


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).