Půjčky pro firmy jsou nejlevnější v historii, zájem o ně je ale vlažný
Bankovní domy opět přitvrdily v boji o půjčky firmám. Jsou ochotné podstoupit vyšší riziko a tlačí ceny úvěrů ke dnu. Podniky si tak koncem února podle nové zprávy České národní banky v průměru půjčovaly za 2,64 procenta, což je nejméně v historii.
HOSPODY MAJÍ SMŮLU
„Banky se předhánějí v nabídkách, úroky jsou rekordně nízké, a pokud firma splňuje základní kritéria, má opravdu slušnou šanci získat levný provozní kapitál,“ říká šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Ten už loni situaci popisoval jako úvěrovou řežbu. Nyní je to podle něj z hlediska nabídky ještě lepší. Nejsnáze získávají prostředky exportéři, průmyslové a obchodní firmy. „Naopak horší přístup k úvěrům mají malé firmy z maloobchodu a služeb, například pohostinství,“ doplňuje Havlíček.
Banky přetékají likviditou a snaží se umístit volný kapitál, jenže zájem ze strany firem je zatím vlažný. „Objem poskytovaných úvěrů je proti srovnatelnému období minulého roku mírně vyšší, nevidíme však žádné trendy vedoucí k dramatickému růstu. Zejména menší firmy jsou stále velmi opatrné a každý růst svého zadlužení vždy velice pečlivě zvažují,“ uvedl Petr Manda, šéf firemního bankovnictví ČSOB, která nově láká firmy na předčasné splacení úvěru zdarma.
FIRMY ZA TŘI PROCENTA…
V únoru podniky nově získaly úvěry v objemu 36,2 miliardy korun, což byl meziroční pokles o 16,7 procenta. Nejlevněji vycházely úvěry nad 30 milionů korun, firmy si v průměru půjčovaly za 1,74 procenta, zatímco u půjček do 7,5 milionu korun činila úroková sazba v průměru 3,31 procenta.
Například Česká spořitelna hlásí největší nárůst objemu úvěrů u velkých korporátních klientů. Těch meziročně přibyla téměř čtvrtina. „Objemy nám ale rostou ve všech segmentech, u velkých i malých firem. Tomuto vývoji pomáhají nízké úrokové sazby, významně konkurenční prostředí, které tlačí dolů marže, a zejména pak rozvolňující se nefinanční podmínky,“ shrnul šéf firemní klientely v České spořitelně Petr Witowski.
Banky si začaly tvrdě konkurovat nejen v cenách, ale i například u požadavku na zajištění či různými doprovodnými službami, mimo jiné kvalitou poradenství. Třeba Equa bank nabízí k podnikatelskému úvěru tablet zdarma. Finanční domy jsou také ochotnější půjčit víc peněz na delší dobu a zkrátila se i doba schválení a vyřízení úvěru. Vzhledem k situaci na trhu v podobě velmi nízkých sazeb se hlavně velkým podnikům otevřela možnost financovat se mimo bankovní trh například prostřednictvím dluhopisu, což pro banky je rostoucí konkurence. „Konkurenční boj bude jistě pokračovat a tlak na cenu bude sílit. Prostor pro další snižování úrokových sazeb banky určitě mají,“ tvrdí šéf odboru analýz finančního trhu z J&T Banky Milan Vaníček.
… SPOTŘEBITEL ZA JEDENÁCT
Trh firemních úvěrů ovládá pět největších tuzemských bank, které mají dohromady tržní podíl přes devadesát procent. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek uvedl, že u malých a střeních firem vykázala banka pětinový nárůst objemu úvěrů. „Za první letošní kvartál to bude podobné tempo,“ tvrdí Plocek. Z nových bank se na trhu firemních úvěrů pohybují pouze Equa bank a Fio banka, ke konci roku 2015 dosáhl objem jimi poskytnutých úvěrů hodnoty kolem dvaceti miliard korun, v přepočtu na tržní podíl jde pouze o necelá dvě procenta. „V roce 2016 očekáváme růst trhu přes pět procent,“ odhaduje šéf firemního bankovnictví Equa bank Vojtěch Záškodný. Podle něj bude tažen pokračujícím růstem české ekonomiky, zvyšující se konkurencí a dalším uvolňováním rizikových standardů jednotlivých bank.
„Dnem sazeb firemních úvěrů se zdá hodnota mezi 1,9 procenta až 2,2 procenta,“ domnívá se Záškodný. Jen pro srovnání, spotřebitelé si nyní v průměru půjčují za 11,41 procenta. Č
Banky jsou ochotnější půjčit víc peněz na delší dobu, zkrátila se i doba schválení úvěru.
O autorovi| Petra Pelantová * pelantova@mf.cz