Americký vývoz ropy vzrostl v září na nové maximum 692 tisíc barelů denně a proti srpnu stoupl o pět procent. Vyplývá to z oficiálních amerických statistik. Proti úrovni před zrušením zákazu z konce roku 2015 je vývoz ropy z USA vyšší o zhruba polovinu.
Předešlého rekordu dosáhl vývoz v květnu, kdy vystoupil na 662 tisíc denních barelů. V září se z USA vyvezlo nejvíce ropy do tradiční vývozní destinace Kanady, kam američtí producenti expedovali 243 tisíc barelů denně. Do Singapuru odešlo 99 tisíc barelů a vysoký byl i export do Evropy, uvádějí statistiky.
Americký Kongres loni v prosinci zrušil dlouhodobý zákaz vývozu ropy, který USA zavedly po ropné krizi let 1973-1974. Před prosincovým zrušením se vyvážely objemy do půl milionu barelů denně, zejména z Aljašky a několika dalších míst, které federální vláda povolovala, hlavně do Kanady.
Těžba ropy v USA obnovila v roce 2009 růst po téměř čtvrtstoletí poklesu a do roku 2014 se zvyšovala rekordními tempy kolem 15 procent ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologií dobývání ropy z břidlicových zdrojů.
Spojené státy loni těžily v průměru 9,4 milionu barelů ropy denně, z toho asi polovina pocházela z břidlicových ložisek. Do USA se dováží dalších zhruba sedm milionů barelů denně.