Menu Zavřít

Už bylo hůř

8. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Nejlevnější je nehrát fotbal vůbec, říká šéf Slavie Praha

Generálním ředitelem fotbalové Slavie Praha je Vladimír Leška od roku 1994. Během jeho desetiletého působení vyhrál klub českou ligu a opakovaně postoupil do závěrečných kol evropských pohárových soutěží. Letos v létě však Slavia musela řešit závažné ekonomické problémy, kdy kromě jiného byla nucena snížit rozpočet z více než 120 milionů na necelou stovku milionů korun. „Finanční krizi zcela určitě vyřešíme, podle plánu postavíme i nový slávistický stadion,“ tvrdí Leška v rozhovoru pro týdeník EURO.

EURO: Je fotbalová Slavia skutečně v největší ekonomické krizi novodobé historie klubu? Pesimistické hlasy dokonce tvrdí, že stojí na hranici bankrotu… LEŠKA: K panice není žádný důvod. Situace ve Slavii v současnosti není komfortní, jak jsem již oznámil před zahájením letošního ročníku fotbalové ligy. Tehdy jsem stav označil za standardní, nyní upřesňuji, že je stabilní. Důkazem jsou na poslední chvíli realizované příchody hráčů, které si trenér přál, aby byl tým konkurenceschopný ligové špičce.

EURO: Jak si tedy fanoušci mají vysvětlit žádost vedení Slavie o ortel nad svou budoucností, o nějž jste požádali majoritního vlastníka, britskou investiční společnost ENIC? LEŠKA: Byla to emotivní situace, ale nešlo o nějaké dramatické jednorázové rozhodnutí, jak to bylo prezentováno. S majiteli neustále pokračuje diskuse o zlepšení naší bilance. Máme příslib ENIC o kapitalizaci půjček. Rozpočet pro nastávající sezonu jsme snížili pod hranici 100 milionů korun, ať již redukcí kádru, výrazným posílením motivace hráčů prostřednictvím výkonnostní složky platu nebo zařazením mladých hráčů do prvního týmu.

EURO: ENIC drží podíly i v jiných evropských fotbalových klubech, například v anglickém Tottenhamu nebo skotském Glasgow Rangers. V minulosti ovládali i řecký AEK Atény, kde svůj podíl snížili pod 50 procent a klub letos v létě zkrachoval. Není možný podobný vývoj ve Slavii? LEŠKA: Řecké fotbalové prostředí má svá specifika. Jinak však situaci kolem AEK nehodlám komentovat, je to věc majitelů. Detailně s ní seznámen nejsem.

EURO: Případný prodej klubu tedy vylučujete? LEŠKA: Vyloučit se nedá nikdy nic. Opakuji, že vše je záležitost majitelů, mohou se rozhodnout i pro prodej klubu. Já však cítím, že ENIC si již ke Slavii vytvořil určitou emotivní vazbu. Za sebe vás mohu ubezpečit, že rozhodně svých pět akcií klubu prodat nehodlám.

EURO: Britové drží 97 procent slávistických akcií. Kolik peněz od svého vstupu do klubu v roce 1997 Slavii vlastně půjčili? LEŠKA: Je to něco málo přes 300 milionů korun. Rád bych zdůraznil, že půjčka je standardní finanční operací a již jsem zmínil dohodu o její kapitalizaci.

EURO: Nezdarem s gruzínským Tbilisi pro vás poměrně předčasně skončila cesta pohárem UEFA, kde jste v minulosti bývali pravidelně úspěšní. Jak se to projeví na ekonomice klubu? EURO: Naprostá většina těchto záležitostí byla z hlediska ekonomiky záporná. Předloni, kdy nás v osmifinále vyřadil po neuznané postupové brance Besiktas Istanbul, jsme za pohár UEFA vykázali ztrátu dvanácti milionů korun. V této soutěži vše záleží na atraktivitě soupeře. Tehdy by nás po Besiktasi čekalo Lazio Řím a ztráta by se jen po tomto utkání přehoupla do zhruba patnáctimilionového zisku. Loňskou účast v evropských pohárech jsme zakončili se zhruba pětimilionovým deficitem. Letos jsme při postupu do skupiny, a konzervativním odhadu soupeřů, počítali se ziskem kolem osmi milionů korun. Hráči neúspěch z Tbilisi také výrazně pocítili. Jen za postup do skupiny měli mít prémie milion korun.

EURO: Jednou z proklamovaných budoucích priorit Slavie je nový stadion v Edenu ve Vršovicích. Mnohým se zdá, že práce na něm nepokračuje. LEŠKA: Vše jde podle harmonogramu. Do konce září zveřejní poradenská společnost Linklaters a realitní kancelář Jones Lang LaSalle audit našeho projektu, který bude rozhodující pro jednání s investory. Prozatím mohu prozradit jedno číslo, podle auditu se potvrdil náš předpoklad o ročních provozních výnosech ze stadionu kolem tří milionů eur.

EURO: Můžete zveřejnit, se kterými finančními institucemi jste již jednali o vstupu do tohoto projektu? LEŠKA: Bohužel ne. Do uzavření auditu si to naši akcionáři ani partneři nepřejí.

EURO: Vy osobně stále věříte, že výkop v Edenu na novém stadionu bude v říjnu 2005, jak je proklamováno? Lze to reálně stihnout? LEŠKA: Věřím že ano. Když to bude 19. října 2005 místo v 18.30 třeba ve 20 hodin, zlobit se nebudu. V Edenu se nyní pracuje na přeložce kanalizačního sběrače, po uzavření auditu a dořešení financování se může začít okamžitě naplno stavět. Složitost projektu si málokdo uvědomuje. Jde o komplikace nejen technického rázu, ale i o investici za 1,3 miliardy korun. Při její realizaci a předpokládaných výnosech by se však Slavia stala nejen majitelem špičkového stadionu v Evropě, ale i finančně nezávislá na prodeji hráčů a dalších vnějších vlivech, které shánění peněz pro fotbal stále více stěžují. Vždyť výnosy by nám pokryly celý letošní rozpočet. Nyní máme přes prodej reklamních práv a od sponzorů zajištěno asi 40 milionů korun, z projektu STES 5,7 milionu a plán počítá s 4,2 milionu jako výtěžkem ze vstupného. Zbytek musí pokrýt transfery hráčů. Nový stadion klub finančně zajistí.

EURO: Vraťme se ke sportovní současnosti. Že by Slavia letos získala český titul, zajistila si tak přímý postup do Ligy mistrů a odsunula tím Spartu, která z ní pravidelně inkasuje 150 až 200 milionů korun, tomu snad nevěříte ani vy! LEŠKA: Liga mistrů je stále náš cíl. Bodový propad není tak propastný, trenér Csaplár má hráče, které si přál. Nechoďme daleko pro příklad, vzpomeňme si na Řecko na letošním fotbalovém Mistrovství Evropy.

EURO: Slavia jako jeden z mála prvoligových klubů zatím nefiguruje v korupční aféře, která stále není dořešena. Pomohlo vám u sponzorů, že jste v tomto směru „čistí“? LEŠKA: Je to citlivá záležitost a určitou obezřetnost jsme zaznamenali, sponzorské smlouvy se podepisovaly později, než bývalo obvyklé. Že bychom z této záležitosti nějak výrazně profitovali, to jsem nezaznamenal. Faktem je, že peníze pro fotbal se shánějí stále složitěji. Zhruba 95 procent těchto zdrojů za investicemi vidí pouze byznys, proto si ohromně vážím i sponzorů „srdcařů.“

EURO: Jak podle vás korupční aféra dopadne? Vyšetřování se protahuje a vypadá to na obvyklé „zametení pod koberec“… LEŠKA: Vítám, že Českomoravský fotbalový svaz vše řeší standardními postupy. Je tu trestně právní šetření, ale i paralelní možnost uplatnění fotbalových řádů přes disciplinární komisi. To znamená možnost postihů i po fotbalové linii. Osobně si pak myslím, že nazrál čas na to, aby v našem fotbale došlo k systémovým změnám. Klíčovou roli by měli v řízení převzít majitelé klubů, jejichž peníze se zde pohybují. Měli by dostat finanční zodpovědnost.

EURO: Bude podle vás letošní fotbalová liga „čistá“? LEŠKA: Čistší rozhodně, ale očekávám více chyb…

WT100

EURO: Za deset let působení v roli generálního ředitele Slavie je současné období určitě vaší nejtěžší zkouškou. LEŠKA: Není. Daleko složitější pro mne byla situace v roce 1994, kdy jsem převzal roli jednatele tehdejší firmy a musel zajistit její transformaci na fungující akciovou společnost. Už bylo mnohem hůř. Pokud jsme doposud hovořili především o penězích, mám jediný dovětek, který jsem si v praxi ověřil – nejlevnější variantou fungování fotbalového klubu je nehrát fotbal vůbec! Na současnost si však nestěžuji.

EURO: Pokud by k prodeji fotbalové Slavie skutečně došlo, na kolik odhadujete současnou hodnotu klubu? LEŠKA: Rozhodně na více než 300 milionů korun. S realizací nového stadionu v Edenu pak velmi výrazně vzroste.

  • Našli jste v článku chybu?