Menu Zavřít

Už nechce být miliardářem. Bill Gates věnuje 486 miliard na charitu a postupně plánuje rozdat většinu majetku

14. 7. 2022
Autor: World Economic Forum (www.weforum.org) www.swiss-image.ch/Photo by Marcel Bieri, CC0 via Flickr
  • Bill Gates se rozhodl věnovat své nadaci 20 miliard dolarů, tedy 486 miliard korun. To znamená, že už nebude čtvrtým nejbohatším mužem planety

  • Zakladatel Microsoftu plánuje postupně rozdat většinu svého majetku, aby pomohl zlepšit život lidstva. Vedou ho k tomu globální pohromy posledních let

  • Gates doufá, že další miliardáři budou následovat jeho příklad


O Billu Gatesovi se toho napovídá mnoho. Například že jeho rozvod s Melindou byl nejdražším ukončením manželství v historii nebo že vlastnictvím lánů amerických polností může znepříjemnit život tamním farmářům. Nicméně zakladatel Microsoftu stále dokáže překvapit – nyní totiž prohlásil, jak cituje server CNN, že plánuje opustit svou pozici čtvrtého nejbohatšího muže planety.

Gates uvedl, že ještě v červenci přelije 20 miliard svého majetku do nadace Billa a Melindy Gatesových. Učiní tak v návaznosti na své sílící znepokojení ohledně pandemie a války na Ukrajině, jež v posledních letech pohnuly světem a stále drží globální ekonomiku v kleštích. Miliardář již delší dobu hovoří o tom, že aby bylo v budoucnu možné nejen hromadným nákazám předcházet, musí se uzavřít propast mezi chudými a bohatými státy. Teď však přešel od slov k činům a rozhodl se ji pomoci zasypat vlastními financemi.

Nadace, kterou tehdy ještě manželský pár založil před 22 lety, už nyní patří k největším filantropickým projektům na světě, ale do roku 2026 plánují Bill Gates a Melinda French její roční výdaje oproti období před začátkem pandemie zvýšit o polovinu, tedy ze šesti na devět miliard dolarů (ze 146 mld. korun na 219 mld.). Během let 2020 a 2021 totiž Gatesovi přidali do nadace navíc další dvě miliardy (49 mld. korun) určené na podporu boje s virem. Uplatnilo se z nich 1,5 miliardy, zbývajících 500 milionů ještě čeká na distribuci. Peníze by se měly využít především na charitativní dary organizacím podporujícím mimo jiné globální dostupnost zdravotní péče, vzdělávání anebo rovnost pohlaví.

Miliardář, kam se podíváš. Nejbohatší vrstva společnosti se loni opět rozrostla, investovat chce do kryptoměn
Přečtěte si také:

Miliardář, kam se podíváš. Nejbohatší vrstva společnosti se loni opět rozrostla, investovat chce do kryptoměn

Bill a Melinda se oba již v minulosti zavázali, že v pozdějším věku věnují charitě většinu svého obřího jmění. Přestože jejich vztah se loni rozpadl, dohodli se, že v rámci dvouleté zkušební doby nadaci dál povedou jako dva spolupředsedové. Pokud by jim to neklapalo ani po pracovní stránce, dostane Melinda po uplynutí tohoto období možnost odstoupit ze společnosti. Exmanžel, který ve vedení organizace zůstane, ji samozřejmě vyplatí.

Nadace se sice jmenuje po Gatesových, ale za největší část jejích zdrojů zodpovídá Warren Buffet. Od roku 2006 jí věnoval více než 37,5 miliardy dolarů (912 mld. korun), z toho 3,1 miliardy (75 mld. korun) přepsal na účet neziskovky letos v červnu. Po započítání akcií Berkshire Hathaway jeho dary dohromady činí 45 miliard dolarů (1,1 bil. korun) a svými radami se podílí i na provozu organizace.

Zmizím ze žebříčku nejbohatších

Gates na svém blogu připomíná, že během posledních dvou dekád se nejen díky neziskovým organizacím, ale i vládám a technologickému pokroku snížil počet dětí, které se nedožijí pátých narozenin, z každoročních 12 milionů úmrtí na šest. Stále více z nich navíc může posléze nastoupit do školy. Zároveň také o polovinu ubylo osob žijících pod hranicí extrémní chudoby. Naopak nakažlivé nemoci jako HIV, malárie či tuberkulóza se daří postupně potlačovat. A to nejen ve ‚vyspělém‘ světě – progres se týká celé planety včetně států jako Ghana, Etiopie a Bangladéš, kde jmenované potíže komplikovaly obyvatelům život obzvlášť intenzivně.

Potom však přišel koronavirus, na který svět celkově nebyl vůbec připraven, a tak nemoc připravila o život 20 milionů osob, než se ji podařilo dostat pod kontrolu. Vzápětí ji však v obavách mnoha lidí nahradila zuřící válka na Ukrajině, kterou Gates právem nazývá tragédií pro celý svět. Zatímco na obilných polích jezdí místo traktorů tanky, světová ekonomika se zpomaluje a mnoha státům hrozí recese. Miliardář dále zmiňuje i klimatické změny.

Podle OSN 276 milionů lidí na světě hladoví. Válka na Ukrajině vyvolala potravinovou krizi, která nemá obdoby
Přečtěte si také:

Podle OSN 276 milionů lidí na světě hladoví. Válka na Ukrajině vyvolala potravinovou krizi, která nemá obdoby

Naopak vyzdvihuje obětavost lékařů během pandemie a zatím zdánlivě nekonečnou schopnost lidstva inovovat. Proto chce svou investici ,nalít‘ hlavně do boje s popsanými problémy.

Bloomberg Billionaire Index, kde se Gates umístil na čtvrté pozici seznamu nejbohatších lidí planety, vyčíslil jeho celkové jmění na 114 miliard dolarů (2,8 bil. korun). Většina majetku je vázána na akcie Microsoftu, jehož hodnotu odborníci odhadují celkově na astronomických 1,9 bilionu dolarů (4,6 bil. korun).

bitcoin_skoleni

„Možná se na žebříčku nejbohatších lidí světa propadnu, nebo z něj úplně zmizím,“ napsal Gates ve středu na svůj blog. „Mám ale povinnost vrátit společnosti zdroje, které jsem od ní získal, a to způsoby, jež budou mít co největší dopad na zlepšení života ostatních. Doufám, že ostatní lidé, kteří nahromadili větší objem majetku a nachází se v privilegovaném postavení, se zachovají podobně,“ vyjádřil své přání softwarový magnát.

  • Našli jste v článku chybu?