Německo už není technologickým lídrem jako v 80 letech. Může za to německá mentalita, která se projevuje odporem vůči velkým infrastrukturním projektům. Tvrdí to předseda liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner. V energetické oblasti Němci vystupují proti jádru i těžbě uhlí. Navíc nesouhlasí ani s výstavbou nového vedení pro přenos větrné energie ze severu země na jih. To není normální, tvrdí Lindner, který zároveň kritizuje i neúměrnou podporu elektromobilům.
Po německých parlamentních volbách loni v říjnu se jednalo o vládní koalici, ve které by zasedla CDU/CSU, Zelení a FDP. Jednání nakonec nedopadla úspěšně, zejména kvůli programovým rozporům Zelených a liberální FDP. Po roce od voleb předseda žlutých Christian Lindner přísně ohodnotil současný stav Německa.
Tvrdí, že země už není technologickým lídrem v mnoha oblastech, jako tomu bylo v 80. letech minulého století. Navíc v Německu je problém prosadit velké infrastrukturní projekty, protože se vždy najde „nesouhlasící většina“. Ilustruje to na příkladu energetické politiky a protestů zelených aktivistů proti těžbě hnědého uhlí v Hambašském lese.
O protestech proti těžbě v Hambašském lese čtěte blog Jana Brože:
Uhelný průmysl se střelil do nohy. Možná i do hlavy
„Máme problém s naší mentalitou. Lidé brání těžbě hnědého uhlí, nechtějí také žádnou jadernou energii. Je tu odpor proti větrné energii a proti rozšíření přenosové soustavy. Je docela snadné mobilizovat většinu téměř proti všemu. Německo spíše potřebuje většinu na podporu něčeho,“ prohlásil Lindner v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt.
Podle něj současná klimatická politika Německa a EU nedává velký smysl, bohaté státy by měly spíše podporovat zalesňování a bránit mizení deštných pralesů, které mají větší dopad na uhlíkovou bilanci, protože pohlcují oxid uhličitý.
Navrhuje, aby velké infrastrukturní projekty byly v Německu nejprve odsouhlaseny v referendu. Pak by panovala politická a právní jistota a mohly by být rychle realizovány.
Merkelová je příliš zelená
Šéf FDP kritizuje také vládní CDU vedenou Angelou Merkelovou, která se v mnoha aspektech přibližuje názorům Zelených. Ať to je uprchlická politika, energetická politika, daňová politika. Kritizuje i tlak Zelených na zákaz spalovacího motoru v Německu do roku 2030. To je podle něj ekonomicky i ekologicky nebezpečný nápad, který nerespektuje tržní mechanismy.
V roce 2030 bude Německo stále spoléhat v energetickém mixu i na fosilní zdroje, včetně uhlí. Spalovací motor ale může využívat uhlíkově neutrální paliva vyrobená z CO2.
„V tomto ohledu je spalovací motor ekologičtější než elektromotor,“ zdůraznil politik. Otevřenost novým technologiím a jejich podpora je podle něj nejlepším způsobem ochrany klimatu. Znamená to také snížit byrokracii na minimum.
Dále čtěte: