Menu Zavřít

Už žádné předzásobení

11. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Philip Morris by rád omezil doprodej levnějších cigaret

Evropská komise koketuje s dalším návrhem na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. Minimální sazba za tisíc cigaret by se od roku 2014 měla zvýšit z nynějších 64 na 90 eur. V Česku se aktuálně vybírá spotřební daň v závislosti na kurzu koruny ve výši 72 až 75 eur. Zavedení minimální sazby 90 eur by pro českého spotřebitele znamenalo zdražení krabičky cigaret včetně vyššího DPH zhruba o deset korun. Jisté je, že do roku 2010 unie ke zvýšení sazeb nepřistoupí, protože pobaltské státy, Rumunsko a Bulharsko nebudou kvůli udělené výjimce do roku 2010 splňovat podmínku ani dnešní minimální sazbu 64 eur. Ministerstvo financí další zdražování zatím nechystá.

Mírová smlouva

Přesto tuzemští distributoři a jediný významný výrobce Philip Morris už nyní diskutují o tom, jak v budoucnu vyřešit nákladný přechod firem na vyšší daňové sazby. Během trojího zvýšení spotřební daně v minulých dvou letech totiž vypukly nelítostné souboje o zvýšení tržního podílu na úkor konkurentů. Hlavní útočnou silou dosud bylo vytváření maximální možné zásoby cigaret před jejich zdražením, což stojí hodně peněz. Nejvíc jich vynaloží Philip Morris, jenž musí předzásobit nadpoloviční většinu českého trhu, kterou ovládá. Unavený z nekonečných šarvátek o každou korunu, na niž je v ceně cigaret český zákazník mimořádně citlivý, navrhl největším konkurentům uzavřít mírovou smlouvu. Spočívala v tom, že se tabákové firmy dohodnou na novele zákona o spotřební dani, která doprodej levných cigaret po zvýšení spotřební daně omezí na pouhé tři měsíce. Po této lhůtě by každý trafikant směl mít na pultě od každé značky jen dva kartony cigaret s nižší spotřební daní, a tudíž i cenou.

Ministerstvo nesouhlasí

Největší hráči na tabákovém trhu (BAT, Imperial, JT International a Philip Morris) předali svůj návrh na úpravu zákona o spotřební dani ministerstvu financí, které s ním ale nesouhlasilo a poslalo Českému sdružení pro značkové výrobky, jehož prostřednictvím se firmy na úřad obrátily, svou variantu této novely. Ministerstvo financí svůj postup vysvětlilo celkem logicky. Pro státní správu by znamenal striktní zákaz prodeje levnějších cigaret tři měsíce poté, co zákon začne platit, příliš vysoké náklady na kontrolu jeho dodržování. Není v silách úřadu ohlídat šedesát tisíc prodejců cigaret, zda i po stanoveném datu nemají na pultech výrobky se starými kolky. Navíc je v Česku nemožné zkontrolovat, zda pod pulty, v garážích nebo ve sklepích nejsou zásoby, kterými je možné dva povolené kartony na pultě po řadu týdnů doplňovat. Stručně řečeno, ministerstvo financí odmítá přesunout odpovědnost za zásoby a dodržování zákona z importérů a výrobců na trafikanty.

Patová situace

Věcný záměr novely zákona o spotřební dani z Kalouskova ministerstva, zejména pokud jde o předzásobení, se zase podle kuloárních informací nelíbí tabákovým firmám, které ho považují za technicky těžko proveditelný. Dá se očekávat, že sdružení pro značkové výrobky na lednové schůzi protinávrh ministerstva odmítne. Ministerstvu financí je to však jaksi jedno. Na žádné novelizaci netrvá, konečně to ani nebyl jeho nápad. Podle informací týdeníku EURO by se současnému vedení úřadu nejvíce zamlouvalo limity předzásobení zcela zrušit a ponechat cenové hrátky trhu. „Ministerstvo financí komunikuje se zástupci tabákového průmyslu a diskutuje o znění příslušného paragrafu zákona o spotřební dani. V tuto chvíli ale žádnou konkrétní změnu nechystá,“ stojí v prohlášení úřadu pro týdeník EURO.

MM25_AI

Box:
Významný příspěvek do rozpočtu Minimální spotřební daň za jednu cigaretu je 1,92 koruny. Náměstek ministra financí Peter Chrenko v lednu odhadl letošní výnos této daně na 45 miliard korun. Reálná čísla však ukazují na 38 miliard. Zatímco loni se v Česku účetně prodalo 30 miliard cigaret, letos čísla naznačují, že to bude okolo 17 miliard. Dokazuje to, jak obrovské bylo loni předzásobení výrobců, importérů a prodejců cigaretami před letošním zvýšením spotřební daně.

Tabulka:
Výběr spotřební daně za tabákové výrobky (v miliardách korun)
1998* 14,2
1999* 15,6
2000* 14,9
2001* 13,2
2002* 15,8
2003* 17,7
2004* 21,5
2005* 25,4
2006* 32,2
2007* 46,9
2008* 33,6+
+konec listopadu 2008
Pramen: týdeník EURO

  • Našli jste v článku chybu?