Když se obyvatelé vesnice Gancedo, ležící zhruba 1000 kilometrů severně od Buenos Aires, v sobotu doslechli, že byl v jejich vsi objeven meteorit, žádné velké vzrušení z toho nebylo. Oblast Campo del Cielo, ve které vesnice leží, je totiž mezi astronomy poměrně známým nalezištěm meteoritů. Když se ovšem později rozkřiklo, že půjde o jeden z vůbec největších meteoritů, jaké kdy byly nalezeny, začalo být přeci jen o něco rušněji.
Že je argentinský nález skutečně mimozemského původu, musí ještě potvrdit odborná analýza. Charakter objevu a zejména lokace jeho nalezení tomu však podle webu Daily Mail nasvědčují. V oblasti Campo del Cielo bylo na ploše 320 čtverečních kilometrů nalezeno již několik meteoritů jejichž souhrnná hmotnost převyšuje 100 tun.
„Před asi čtyřmi tisíci lety tu spadl roj metalických meteoritů,“ naznačil prezident Astronomické asociace Chaco Marion Vesconi vysokou pravděpodobnost, že sobotní nález je skutečným meteoritem. Jednotlivé úlomky podle dřívějších výzkumů pocházejí z jednoho velkého železitého tělesa o váze až 800 tun, jež se oddělilo od pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
Vyzdvižení meteoritu Gancedo
Podle předběžných měření činí hmotnost nálezu kolem 30 tun, což by ho mohlo zařadit na druhé či třetí místo mezi největšími meteority na Zemi. Vůbec největším prozatím zůstane meteorit Hoba, který před zhruba sto lety objevil farmář v Namibii, když oral pole. Obrovský meteorit s hmotností 66 tun přistál na území této jihoafrické země před asi osmdesáti tisíci lety.
Na druhém místě pak pravděpodobně zůstane objev s názvem El Chaco a hmotností 37 tun, jenž byl nalezen roku 1969 také v oblasti Campo del Cielo. Ať už tedy sobotní nález svého „souseda“ překoná či ne, bude se argentinské naleziště moci pyšnit nálezem dvou ze tří největších meteoritů světa.
Dále čtěte:
Velká raketa, velké ambice. Bezos chce miliony lidí ve vesmíru
Tunguzka číslo 2? Blíží se šedesátimetrový asteroid
Vesmírná mise NASA chce objasnit počátky života na Zemi