Menu Zavřít

V Británii probíhají předčasné parlamentní volby. Zásadně ovlivní brexit

12. 12. 2019
Autor: čtk

Ve Velké Británii začaly předčasné parlamentní volby, které mají vyřešit patovou situaci, jež nastala kolem plánovaného odchodu země z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23 hodin SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

Kromě brexitu hrála v předvolební kampani důležitou roli i témata veřejného zdravotnictví, školství či bezpečnosti. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna kritizovali konzervativce mimo jiné kvůli úsporným opatřením z minulých let. Sami labouristé by v případě svého vítězství chtěli mohutně investovat do britské ekonomiky a také znárodnit některá její odvětví.

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství Konzervativní strany. Otázkou ovšem zůstává, zda její kandidáti vyhrají v nejméně 326 volebních obvodech, což by znamenalo většinu v 650členné Dolní sněmovně potřebnou pro sestavení vlády. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Kdo by měl být premiérem Británie?

Svůj hlas odevzdala v prvních hodinách řada britských politiků včetně Borise Johnsona. Pětapadesátiletý předseda vlády hlasoval poblíž sídla premiérů v londýnské Downing Street. Doprovodil ho jeho pes Dilyn, informovala britská média.

K volbám, které mají vyřešit patovou situaci kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, si psa vzal i londýnský starosta Sadiq Khan. Na twitteru napsal, že jeho Luna voličům vzkazuje, aby podpořili opoziční labouristy. Jejich šéf Jeremy Corbyn už také hlasoval v jedné z volebních místností v metropoli.

K urnám se dostavila rovněž skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Spolu s manželem volila v Glasgow.


Průvodce britskými volebními sliby. Labouristé chtějí radikální změny, konzervativci rychlý brexit

 Předčasné volby ve Velké Británii - ilustrační foto


Předčasné parlamentní volby by měly především vyřešit patovou situaci kolem brexitu. Premiér Johnson jej chce v případě vítězství po několika předchozích odkladech dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Navzdory volebním heslům by tím ale proces brexitu zdaleka neskončil. Do konce roku 2020 by totiž musely Londýn a Brusel v rámci takzvaného přechodného období vyjednat ještě podmínky budoucích vztahů.

Johnson slíbil, že pod jeho vedením se přechodné období do roku 2021 neprotáhne. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier ale na nahrávce, která ve středu unikla do britských médií, tvrdí, že je nerealistické, aby se tak složitá jednání stihla za 11 měsíců.

Pokud by se příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. V něm by se mohli rozhodnout pro brexit s novou dohodou, kterou by chtěli labouristé vyjednat s EU během tří měsíců, anebo pro setrvání v evropském bloku. Corbyn před časem slíbil, že by před lidovým hlasováním vystupoval neutrálně.

Johnson je pro Brity James Bond i Homer Simpson. Corbyn dopadl hůře

 Boris Johnson / Homer Simpson

Dále čtěte:

Velká listopadová Corbynova revoluce: labouristé chtějí rozdávat podle socialistického vzoru

Komentář: Co rozhodne britské volby

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Corbyn by při novém referendu zůstal neutrální. Bez brexitu ekonomiku neoživíme, tvrdí Johnson

MM25_AI

Bude britské zdravotnictví na prodej? Američané mají zájem, tvrdí Corbyn

  • Našli jste v článku chybu?