Menu Zavřít

V čele lékařské komory stojí odborář

11. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Smysl ČLK se zúžil na boj za vyšší platy státních lékařů Dvě třetiny delegátů volilo raději vizi silné politizované komory před organizací, budující stavovskou čest lékařské profese.

Smysl ČLK se zúžil na boj za vyšší platy státních lékařů

Dvě třetiny delegátů volilo raději vizi silné politizované komory před organizací, budující stavovskou čest lékařské profese.

I když je staronový prezident České lékařské komory David Rath vnímán mnoha lékaři jako člověk, který dělá z České lékařské komory politickou stranu a odborářský spolek, byl na sjezdu ČLK minulý víkend zvolen poměrně výraznou většinou. Část lékařů sice při jeho zvolení pískala, nicméně hlas mu daly dvě třetiny delegátů, většinou z řad lékařů-státních zaměstnanců. Rath se totiž netají tím, že hlavním cílem komory je boj za zvýšení lékařských platů. „Z komory se stává politická strana, kde není místo pro nesouhlasný názor. Současný prezident do své funkce vnáší příliš mnoho politiky, zemanovatí a klausovatí, a to není dobře,“ uvedl zástupce soukromých privátních lékařů Jaroslav Henzl.

Zvítězily ekonomické požadavky lékařů

Rathův soupeř a jeden ze dvou neúspěšných protikandidátů na šéfa komory, varnsdorfský soukromý gynekolog Ivan Sucharda, byl zklamán. Tvrdí, že by se komora do práce odborářů vůbec neměla plést. „Spatřuji roli komory v něčem jiném, než je politická lobby,“ prohlásil Sucharda. Komora by se podle něho měla starat o odborný růst lékařů, kontrolovat jejich kvalitu a pacientům poskytnout přehled jejich odborné úrovně. Sucharda se nicméně přesvědčil, že většina státních lékařů dává přednost vizi silné komory, bojující za lékaře, zejména za jejich ekonomické postavení, snad s představou, že po zlepšení ekonomické situace, po dosažení stádia „spokojeného lékaře“, se jiné aspekty, tj. odbornost, etika a další, vyřeší více méně samy. „Tato společnost, která si formálně i skutečně velmi cení lékařského povolání, není ochotna dořešit ekonomiku zdravotního systému. Je totiž nepochybné, že náš pacient dostává téměř světovou zdravotní péčí a její plátce - systém veřejného zdravotního pojištění - za ni není schopen zaplatit adekvátní ceny,“ hledá Sucharda příčiny, proč lékaři tíhnou k „odborářskému“ Rathovi. Přesto nepovažuje lékařské komory za instituce, které by problém odměny lékaře za práci měly řešit. „Komory mají řešit ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami i státní správou to, aby bylo k dispozici množství financí úměrné požadovanému množství a kvalitě péče, případně aby bylo požadováno jen takové množství a úroveň péče, na kterou jsou finance. Jsou to odbory, kdo se má starat o mzdy a platové tabulky ve zdravotnictví,“ zdůraznil Sucharda.

Nepovinné členství?

Pražský ortoped Zdeněk Chytráček, který je řadovým členem ČLK, k volbě staronového předsedy komory Ratha uvedl, že skutečný respekt a vážnost si komora může získat teprve tehdy, až bude členství v ní nepovinné. „Lékaři by si měli považovat za čest, že budou jejími členy,“ poznamenal. Pro řadu lékařů bylo zvolení Davida Ratha překvapující vzhledem k jeho politické angažovanosti v ještě nedávné minulosti. „Toho by se měla komora rozhodně vyvarovat. Členové ČLK mají nejrůznější politické názory a preference, a prezident ČLK rozhodně nemá mandát k podobným postojům na veřejnosti, tak jako to předvedl právě David Rath,“ zdůraznil doktor Chytráček. Ivan Sucharda rovněž zpochybňuje současné postavení ČLK z hlediska legislativy. Podle něj je nezbytné se zamýšlet nad tím, „zda při takovém převládajícím názoru lékařů na lékařskou komoru, kdy její hlavní smysl je obrana hospodářského postavení lékařů, je správné, aby komora nadále měla všechny ze státu přenesené pravomoce k správní činnosti, a zda je správné, aby členství v ní bylo povinné i pro ty, kteří takovou ochranu od komory nepožadují.“

bitcoin_skoleni

David Rath změnil charakter lékařské komory.

FOTO: ČTK

  • Našli jste v článku chybu?