Vyplývá to z poslední kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované analytickou společností CEE C Research.
Stavební firmy nejčastěji uváděly, že by situace mohla vést ke zvýšení cen stavebního materiálu. Zhruba pětina dotázaných v současné chvíli hledá alternativní dodavatele materiálu. Drtivá většina dotázaných má za to, že situace by se měla řešit (88 procent), opačného názoru je 12 procent dotázaných.
Dovoz ze zahraničí zvýší cenu materiálu
Co může být dopadem této situace? Dle stavařů by se mohlo jednat o zvýšení cen stavebního materiálu a to by ovlivnilo také výslednou cenu výstavby (to ředitelé hodnotí shodně 6,9 bodu z 10 možných). Tato situace by také mohla mít vliv na zvýšení nákladů na dopravu materiálu v případě, že by byl materiál dovážen ze zahraničí (6,7 bodu z 10). Stavební firmy se obávají i možného snížení dostupnosti stavebního materiálu (6,0 bodů z 10), snížení počtu přijatých zakázek (4,9 bodu z 10) či zpomalení procesu výstavby (4,8 bodu z 10).
Firmy hledají alternativní dodavatele
Výzkum se také dotazoval na to, zda se stavební firmy připravují na možnost, že budou stavební materiály dostupné v omezené míře. Na tuto možnost se připravuje 13 procent dotázaných a necelá pětina v současné chvíli již hledá alternativní dodavatele stavebních materiálů (19 procent). Do budoucna se tímto problémem plánuje zabývat necelá polovina dotázaných společností (43 procent). Na tuto možnost se naopak nepřipravuje 24 procent dotázaných.
František Fryš, výrobně technický ředitel společnosti Swietelsky stavební, upozorňuje, že již nyní tato situace stavebnictví ovlivňuje: „Velké stavby a výrobny jsou již teď odkázány na monopolní dodavatele, kteří jsou často i z různých důvodů kapacitně spoutáni, omezeni. Pokud chceme předejít krizi, začněme bít na poplach už nyní. Víme, jak dlouho trvá realizace těžebního záměru.“