Většina manažerů stráví více než týden své dovolené v České republice
Strávíte (týden a více) své letošní letní dovolené v České republice?
- Ano 59,3 %
- Ne 37,7 %
- Nevím 3 %
Dle průzkumu společnosti Empirica se přes 50 procent Čechů letos na dovolenou nikam nechystá. V zahraničí jich chce strávit dovolenou necelá jedna třetina. Pokud se rozhodnou zůstat v tuzemsku, nejčastěji vyrážejí do jižních Čech, na jižní Moravu, do Jeseníků nebo do Beskyd. Zajímavé je, že dle průzkumu mobilního operátora Vodafone sedm z deseti českých podnikatelů pracuje i o dovolené. Na naši otázku 59,3 procenta manažerů odpovědělo, že týden a více ze své letošní letní dovolené stráví v Česku.
Záhadně odpověděl respondent: „Na otázku lze odpovědět dvěma způsoby. Ano, strávím týden v Čechách aktivním způsobem. Ne, už jsem strávil týden v Chorvatsku. Doufám, že jsem vás příliš nezmátl.“
O trochu jasnější je tato odpověď: „Možná ano, ale jen kdybych sečetl všechny jednotlivé dny dovolené dohromady. Na souvislejší dovolenou (týden a více) jezdím raději do zahraničí - a to z několika důvodů. Na letní dovolenou proto, že Česká republika bohužel nemá moře a pobyt u něj se všemi jeho průvodními jevy, jako jsou garantované teplo, příjemné koupání a klima, lokální kuchyně (hlavně u Středozemního moře), nepřeberné množství dobrých a kvalitních vín. To přece jen vytváří atmosféru, která se nedá v Čechách očekávat. A efekt dosažený takovým odpočinkem je maximální.
V zimě jezdím na hory - nejvíce do Rakouska a Švýcarska. Hory jsou tam přece jen o něco vyšší a větší než u nás, čímž je dána i jistota dostatku sněhu a mnohem větší možnosti vyžití. Kromě toho v tom hraje roli i fakt - aniž bych chtěl úroveň našich hor jakkoli zpochybňovat -, že služby poskytované jinde jsou přece jen značně lepší. To platí nejen pro technické vybavení zimních středisek a s tím související poměr výkon/cena, ale i pro přístup místních lidí, kteří tyto služby poskytují - zákazníka si mnohem více váží.“
Jinak na svou dovolenou nahlíží následující manažer: „Jsem zastáncem podpory českého cestovního ruchu. Proto vždy alespoň na jeden týden navštívím s celou rodinou nejméně jeden z českých regionů v ČR a něco tam utratím.“
Tento přístup ovšem nesdílí tento: „Dovolenou strávím na Slovensku.“
Důvody, proč netrávit dovolenou v Česku, jsou uvedeny v odpovědi: „V Česku není možné se najíst v nezakouřené restauraci, kde kuchař umí i něco jiného než guláš a pivo (rozuměj nezdravou a neatraktivní českou kuchyni). Proč bych tedy tady měl chtít trávit dovolenou? V Itálii je levněji, letadlem jsem tam za pár hodin, jídlo je skvělé, služby celkem na úrovni, památky a přírodu mají také. Rakousko je coby kamenem dohodil a těm zhruba 200 špičkovým wellness centrům, ze kterých si mohu vybrat, nedokáže v Česku zatím konkurovat ani jedno. A dalo by se pokračovat…“
Tyto argumenty podporuje manažer: „Nejsem natolik bohatý, abych mohl trávit dovolenou v Česku. Budu ji trávit v destinaci, jejíž cenová hladina je přiměřenější mým příjmům a úrovni poskytovaných služeb - pravděpodobně v USA nebo v jihovýchodní Asii.“
Nejdál vyráží respondent: „Po dlouhé době strávím dovolenou v Austrálii a trochu si ji protáhnu.“
Nesouhlasí s nimi ovšem následující: „Kam se hrabe moře na šumavské hvozdy.“
Tento názor je potvrzen v odpovědi: „Týden jsem již strávil na Šumavě a v Podšumaví a na další týden se chystáme v srpnu do Jeseníků. Našli jsme si už loni na Šumavě hotel, kde se nekouří a maliny rostou doslova za chalupou. Naše tříletá dcera byla nadšená a my také. Odpočinuli jsme si lépe než u moře.“
Podobnou zkušenost, i když s jinou lokalitou, má respondent: „Po delší době jsem strávil dva týdny na Vysočině - s poznáním, že i v Česku lze strávit hodnotnou dovolenou s odpovídajícím standardem. Je však třeba pečlivě vybírat lokalitu i poskytované služby, které jsou dosud rozdílné. Bohužel zatím postrádám nástroje, a tudíž i veřejnou podporu, které dovolenou v ČR zatraktivní i pro českou veřejnost.“
Poslední názor na dovolenou v Česku zazní v této odpovědi: „Strávím v ČR minimálně týden - zejména na chalupě v severních Čechách - za Českou Lípou. Je to tam rozhodně krásnější než v pekelných letoviscích v Chorvatsku, Itálii, na Floridě a podobně. Tam ať si jezdí Stanislav Gross užívat titul ,investor roku‘.“
Odpovídalo 135 manažerů