Od parkování až k bateriím. Koncept Smart Cities zjednodušuje život v metropolích
V Liberci začali používat 240 parkovacích míst, která jsou osazena čidly. Řidičům dají vědět, které je volné, městu zase data o vytíženosti, potažmo recept, jak s nimi finančně nakládat. Tahle chytrá maličkost je jedním ze střípků velkého konceptu, do nějž budou v Česku putovat nápady i peníze. Jmenuje se Smart City a spadá do něj vše, co usnadňuje život ve městě.
Týdeník Euro byl mediálním partnerem konference s názvem Chytřejší Česko, která proběhla na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a kde zástupci měst, akademické obce, veřejné správy a korporátní sféry hledali společnou řeč, jak koncept chytrých měst rozvíjet a podporovat. Konkrétní projekt z Liberce jako svůj pilotní představila společnost ČD – Telematika.
Parkování ale není jedinou oblastí, která umí dělat města chytřejšími. „Máme v současné době tři projekty, které městům a obcím mohou pomoci. Vedle parkování je to sledování zásilek a elektronická plomba,“ popsal František Nedvěd, odborník na IoT ze společnosti ČD – Telematika.
Elektronická plomba může městům pomoci například při zabezpečení požární techniky nebo odlehlých objektů mimo běžnou zástavbu. Plomba při narušení odesílá informaci do aplikace. Zařízení, které sleduje svou polohu, města uplatní například na svých vozech, ať už jde o ta údržbová, či městské policie, nebo i na bicyklech, pokud se rozhodne provozovat bikesharing.
Rozvoj chytrých měst má podporu jak na evropské, tak národní úrovni. Proto se také konference konala pod záštitou hned několika ministerstev, například dopravy, průmyslu a obchodu, životního prostředí, pro místní rozvoj. Stejně jako Praha, tedy další subjekt, který udělil konferenci záštitu, mají k dispozici dotační tituly, jež mohou se zaváděním chytrých prvků pomoci. „Je to něco, co nás učí, jak nově hospodařit ve městech a spravovat je. Novému pohledu se musejí učit ale i samotná ministerstva,“ zdůraznila Olga Letáčková, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Nápady na chytrá města mohou přicházet z řady oblastí. Jdou od dopravy přes energetické úspory, aplikace, kartové systémy, chytré baterie až k hranici s oblastí Průmyslu 4.0. Velký záběr může být ale také nevýhodou. Upozornil na ni náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný. Ministerstvo se s ní setkalo při investici společnosti Foxconn v Pardubicích. „Na tuto oblast není jednotný dotační titul. Možnosti jsou roztříštěné v gesci několika ministerstev a stálo by za to je skloubit,“ říká Tomáš Novotný. Podařilo se alespoň to, že vznikla pracovní skupina pro Smart Cities, která funguje pod ministerstvem pro místní rozvoj a kde se důležité informace scházejí.
Mezi první města, která se konceptu lepšího života začala šířeji věnovat, patří vedle Liberce ještě Písek nebo například Kolín. Písek dokonce zvítězil v soutěži Chytrá města pro budoucnost v kategorii od deseti tisíc do 50 tisíc obyvatel se svým projektem Veřejná část energetického portálu. Město díky úsporným opatřením ve veřejných budovách šetří několik milionů korun ročně a data, která z projektu získalo, se rozhodlo zpřístupnit veřejnosti.
O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz