Menu Zavřít

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů, varuje obchodní inspekce

20. 3. 2018
Autor: Profimedia.cz

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na "opuštěných" doménách s dobrou historií. Příkladem je web eurorcrally.cz, což je doména, kterou používal spolek modelářů rádiově ovládaných modelů aut, posléze však doménu včas nezaplatil a tak o ni přišel. Dnes je na webu nabídka bot od anonymního prodejce, nákup zde je však značně rizikový, varuje Česká obchodní inspekce (ČOI).

Zatímco v letech 2015 a 2016 inspekce zveřejnila ročně varování před čtyřmi rizikovými e-shopy, loni to bylo již 131 internetových obchodů. Tyto weby mají často neznámé provozovatele. Podle ČOI se ale ani zdaleka nejedná o výčet všech existujících rizikových stránek.

„V tuto chvíli bohužel neexistuje žádný právní nástroj, jak by bylo možné okamžitě zablokovat vysoce rizikové podvodné stránky. Podobný problém s podvodnými weby přitom řeší prakticky celá Evropa,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Loni obchodní inspekce zjistila při kontrolách e-shopů pochybení v 88 procentech případů a jejich provozovatelům uložila 973 pokut za 5,6 milionu korun. Celkem inspektoři provedli 1085 kontrol internetových obchodů, především těch, na které si spotřebitelé stěžovali či byly považovány za rizikové.

„Oproti roku 2016 se situace v této kontrolní oblasti téměř nezměnila. I nadále provozovatelé e-shopů neinformují spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, o uplatnění a způsobu reklamace nebo používají klamavé obchodní praktiky,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Stížností spotřebitelů loni přišlo inspekci 5937.


Stále děravější síť: Čechy ohrožují podvodníci z Číny

Platba online je dnes zcela bezpečná


Inspekce dosud varovala před zhruba 250 on-line obchody. V Česku loni přibylo meziročně 3900 e-shopů, celkem jich tak bylo 40 100, ukazují údaje portálu Heureka.cz. Podle odborníků jejich počet nadále poroste. V Česku je v přepočtu na obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě.

V Česku je v přepočtu na obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě, loni jich fungovalo 40.100. Podle srovnávače cen Heureka.cz většina nabízí zákazníkům služby vysokého standardu. „Proti nespolehlivým e-shopům se špatnou pověstí si sami zákazníci pomáhají jejich recenzováním a sdílením zkušeností s nákupy. Vloni takhle udělili 4,5 milionu recenzí,“ uvedl Jan Kriegel z Heureky.

Podle analytika pro internetový trh Martina Petráška ze společnosti FG Forrest je rolí státu zakročit proti podvodným e-shopům. Místo aby ČOI vydávala varování, měla by po odhalení podvodného e-shopu následovat okamžitá hmatatelná sankce, tedy jeho zablokování, uvedl. „Bude tedy zajímavé sledovat, zda se stát ujme ochrany spotřebitelů se stejnou rozhodností, jako když v boji proti daňovým únikům přišel - poměrně rychle - s blokací nelegálních sázkařských serverů,“ dodal Petrášek.

MM25_AI

Podíl českých internetových obchodů na maloobchodních tržbách loni poprvé překročil deset procent. V roce 2017 stouply tržby e-shopů o 18 procent na 115 miliard korun. Podle údajů E-commerce Europe za rok 2016 patří Česku mezi země s největším podílem on-line nákupů v Evropě. Žebříček vede Dánsko s podílem 24 procent, na druhém místě je Británie s 20,9 procenta. Následují Německo s 11,2 procenta, Irsko s 10,2 procenta a Česko. Nejmenší podíl v maloobchodu mají e-shopy v Bulharsku, kde to je 1,3 procenta.

Dále čtěte:

Unikát v Česku: e-shop přijímá třicet kryptoměn

Amazon je konečně v češtině. Místní e-shopy se mohou začít bát

Obliba e-shopů roste. Češi v nich utrácí více


  • Našli jste v článku chybu?