Menu Zavřít

V Česku se platí daně hůř než v Ugandě

17. 11. 2011
Autor: Euro.cz

Zdanění společností

FIN25

Středně velké firmě v Česku trvá splnění veškerých daňových povinností přibližně 23 dní v roce, průměr za celou Evropskou unii vychází na necelých devět dní. Tvrdí to studie s názvem Jak se platí daně, kterou vypracovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) ve spolupráci se Světovou bankou. Pokud jde o jednoduchost v placení daní, z materiálu vyplývá, že Česká republika se ve srovnání 183 zemí světa umístila na 117. místě. Snáze než v Česku se platí daně například v Iráku, Afghánistánu, Bangladéši nebo Ugandě. Mimochodem v Ugandě stačí firmě na splnění všech daňových povinností v daném roce stejně, jako je průměr EU, tedy necelých devět dní. Česko si ale mírně polepšilo, neboť ještě loni bylo v tomto srovnání na 128. místě. „Hodnocení České republiky se díky dosavadnímu reformnímu úsilí vlády mírně zlepšilo. Celková 117. příčka však není zrovna místo, kde bychom chtěli náš daňový systém vidět,“ zhodnotil výsledky studie Peter Chrenko, partner v daňovém a právním oddělení PwC Česká republika.
Studie popisuje, jak složité je platit daně ve vybraných ekonomikách pro středně velkou firmu s podobnými a porovnatelnými parametry ve všech sledovaných zemích. Autoři zohledňovali například administrativní překážky při placení daní, čas nutný pro splnění daňových povinností anebo výši zdanění práce. Materiál ale ukazuje ještě další „neslavné“ výsledky České republiky. Průměrná daňová sazba sledovaných firem v Česku vychází dle studie na 49,1 procenta. Průměr za celou Evropskou unii přitom činí 43,4 procenta a u všech 183 sledovaných ekonomik jde o sazbu ve výši 44,8 procenta.
„Studie ukazuje, jak moc důležité je zjednodušení daňového systému. Například podávání daňových přiznání prostřednictvím internetu snižuje čas potřebný ke splnění daňových povinností o desítky procent,“ tvrdí Chrenko, který v minulosti pracoval coby náměstek ministra financí. Z materiálu také vyplývá, že čas potřebný ke splnění daňových povinností se zvyšuje v průměru o 30 procent v případě, že příspěvky na sociální zabezpečení jsou vybírány jinou institucí, než je daňová správa. Za osmnáct let existence českého zákona o dani z příjmu prošla tato legislativa 120 novelami a nejen na základě zmiňované studie je jasné, že na výrazné zjednodušení si budou muset tuzemské firmy ještě počkat.

  • Našli jste v článku chybu?