Menu Zavřít

V Česku se rozjíždějí zahraniční stáže pro nové podnikatele

6. 6. 2013
Autor: Profimédia

V programu Evropské unie Erasmus pro nové podnikatele, který financuje stáže zájemců o rozjezd vlastní firmy nebo majitelů mladých firem u zahraničních podnikatelů, je pro české uchazeče letos a příští rok 37 míst.

Začínajícím podnikatelům z Česka se letos poprvé otevírá možnost jet na podnikatelskou stáž do některé ze zemí Evropské unie. Vybraný zahraniční podnikatel se stane na jeden až šest měsíců jejich mentorem a koučem. Pomůže jim ujasnit si vlastní plán na založení či rozvoj mladé firmy.

K dispozici je letos a příští rok celkem 37 míst. Náklady pobytu hradí Evropská komise z programu Erasmus pro nové podnikatele. Zájemci se musejí obrátit na jedno ze tří tuzemských kontaktních míst, tedy Jihomoravské inovační centrum, Asociaci malých a středních podniků (AMSP) nebo neziskovou organizaci Nová ekonomika.

Program je určen lidem, kteří teprve firmu chtějí založit nebo kteří podnikají kratší dobu než tři roky. Podmínkou pro výjezd do zahraničí je životopis a smysluplný byznys plán. „Podnikatelský záměr nemusí být nutně nějak inovativní. Cílem je podpora podnikavosti a podnikání,“ vysvětluje Jindřich Weiss z Jihomoravského inovačního centra (JIC). Musí být také jasné, proč chce zájemce jet k danému podnikateli a jaké schopnosti a dovednosti se od něj naučí. To vše posoudí pracovníci kontaktních organizací, kteří s doladěním byznys plánu dokážou uchazeči pomoci.

Dva už jsou venku

Zatím se do zahraničí dostali dva zájemci. Jednomu zprostředkovalo JIC pobyt u belgické firmy Djengo. „V půlce května odjel do Itálie mladý podnikatel, který se chce inspirovat, jak může malá firma poskytující mediální obsah spolupracovat s velkými médii,“ říká Jaroslav Faltýn z neziskové společnosti Nová ekonomika.

Administrativa spojená s výjezdem není složitá. „Vyslání do Belgie se zařizovalo zhruba čtrnáct dnů,“ říká Weiss z JIC. Pokud dostane byznys plán na kontaktním místě zelenou, má zájemce o stáž tři možnosti, jak si partnerskou firmu v zahraničí vybrat. Když se s firmou domluví sám, stačí, když se vybraná firma zaregistruje do databáze Erasmu. Nebo si lze mentora vybrat z podnikatelů, kteří už v evropské databázi jsou. Třetí možností je, že vhodného podnikatele pomohou sehnat české kontaktní organizace přes partnery v zahraničí.

„Erasmus pro nové podnikatele má velký profesní přínos. Spousta mladých lidí má dobrý nápad, ale nedokáže si představit, kam by jejich firma měla dospět za tři či pět let. Na stáži u partnerského podnikatele to uvidí, a mohou tak lépe plánovat své další podnikání,“ vysvětluje Helena Továrková z JIC. Finanční dotace na pobyt ve vybrané zemi je stanovená pro každý stát individuálně. Stáž se dá přerušit, nicméně dokončit ji podnikatel musí do dvanácti měsíců.

Hledají se mentoři

Všechny tři organizace, které v Česku podnikatelům výjezdy zprostředkovávají, tvrdí, že nebude problém volná místa v příštích dvou letech obsadit. Jejich úkolem ovšem není jen pomáhat s výjezdy. Musejí vytvořit také síť českých podnikatelů, kteří budou sloužit jako mentoři pro cizince, kteří se budou chtít něco přiučit v Česku.

MM25_AI

Podnikatelů, kteří by se chtěli věnovat cizincům a předávat jim zkušenosti, ovšem zatím moc není. Zvlášť když jediným přínosem bude právě kontakt s dotyčným mladým člověkem, od něhož lze získat například informace o jeho zemi a tamním trhu. Finanční odměnu za mentoring nedostávají.

„Věříme ale, že se situace pomalu obrátí a podnikatelů, kteří se budou chtít jako mentoři programu účastnit, bude přibývat,“ říká Jakub Škába z AMSP. Šanci nejspíš budou mít i po uplynutí tohoto dvouletého cyklu. Evropská komise chce Erasmu pro nové podnikatele zvýšit finanční podporu. A čeští zprostředkovatelé chtějí být i v dalších letech u toho.

  • Našli jste v článku chybu?