V České republice začíná fungovat první fond, který nabízí možnost investovat pouze do nájemního bydlení. Do pěti let plánuje nakoupit nemovitosti v hodnotě přesahující miliardu korun a mít více než tisíc nájemních bytů. Fond českého bydlení se chce zaměřit především na regiony. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).
„V tuto chvíli stojíme před koupí několika nemovitostí v řádu desítek milionů korun,“ uvedl jeden ze zakladatelů fondu Jakub Kořínek. Fond chce nejprve vlastnit především fungující nemovitosti, které jsou už nájemníky obsazené. V budoucnu by se v něm ale mohly objevit i nové bytové domy. Pro investory bude nejnižší možný vklad milion korun.
„Při nákupech se zaměříme na nemovitosti v regionech, od krajských měst až po menší sídla, kde nedochází k extrémnímu nárůstu cen bytů a dá se tam také čekat stabilní zaměstnanost i v době ekonomické recese,“ řekl HN Kořínek. V Praze nebo Brně se podle něj dá při případné recesi čekat pokles současných vysokých cen nemovitostí. Fond nebude investovat ani do ubytoven a luxusních bytů.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce
Kořínek má dlouholetou praxi v KKCG a Penta Investments, od roku 2013 sám v nemovitostech podniká. Dalšími zakladateli fondu jsou majitel investiční a realitní skupiny TNI Group Tomáš Novák a advokát a investor Jan Holásek.
Průměrná nabídková cena nájemního bydlení v Česku ke konci loňského roku meziročně vzrostla o 13,8 procenta na 197 korun za metr čtvereční. Nejvyšší nájemné bylo na konci loňského roku v Praze, v průměru 339 korun za metr čtvereční měsíčně. U průměrného bytu 3+KK o rozloze 65 metrů čtverečních to znamená zhruba 22 tisíc korun. Následují Brno (234 korun) a Olomouc (231 korun). Naopak nejlevnější nájemné bylo v Ústí nad Labem (148 korun) a Karlových Varech (157 korun).
Průměrný podíl nájemního bydlení v Česku je 22,4 procenta, jedná se zhruba o milion bytů. V porovnání s 30 evropskými státy mu patří 12. místo.
Dále čtěte: