Menu Zavřít

V českých startupech už pracuje 150 tisíc lidí, kteří průměrně vydělávají 65 tisíc korun. O odvětví se zajímá stále více investorů

5. 3. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Tuzemské startupové prostředí se v posledních letech stalo rychle rostoucím segmentem jinak stagnující ekonomiky
  • V českých začínajících firmách pracovalo v roce 2022 asi 150 tisíc lidí, jejichž průměrná mzda se vyšplhala k 65 tisícům korun
  • V posledních letech se o startupy zajímá i stále více investorů, díky čemuž se financování segmentu zvýšilo zhruba šestnáctinásobně

Mladé inovativní firmy hrají v tuzemské ekonomice stále významnější roli. Dynamický vývoj celého odvětví v posledních letech dokazují i nově zveřejněné údaje ze zprávy Smart Market Report 2024, na níž se podílel kariérní portál StartupJobs, J&T Banka a soutěž Vodafone Nápad roku. Podle ní zaměstnávaly tuzemské startupy v roce 2022 zhruba 150 tisíc lidí, což představovalo asi čtyři procenta všech zaměstnanců v České republice.

V začínajících firmách tedy v předminulém roce pracovalo dvakrát více lidí než v celém zemědělském sektoru, v porovnání se sektorem stavebnictví se jedná o zhruba tři čtvrtiny pracovníků. Oproti většině ostatních odvětví ale startupy vynikají především výškou průměrné mzdy, která v roce 2022 dosáhla 65 tisíc korun. Průměrný český plat ve stejné době přitom činil 43 tisíc a mediánová mzda pak 37 tisíc korun. Na výši průměrné mzdy ve startupech tedy dosáhlo jen deset procent nejlépe placených českých zaměstnanců.

Za vysokými odměnami stojí podle odborníků především snaha firem zajistit si zkušené a schopné zaměstnance. „Startupy mívají specifickou strukturu vyžadující vysoce kvalifikované pracovníky, kterých je na trhu nedostatek, což se týká zejména odborníků v IT. Proto je jejich práce takto oceněná,“ vysvětluje Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.

Za čtyři roky o třetinu startupů více

Všem svým zaměstnancům startupy v roce 2022 vyplatily zhruba 117 miliard korun, což představuje přibližně pět procent objemu veškerých mezd vyplacených českými firmami. Kromě nárůstu mezd ale došlo v posledních letech také k založení mnoha nových startupů – jejich celkový počet se za čtyři roky zvýšil zhruba o třetinu a průměrným tempem sedmi procent ročně narostla i celková zaměstnanost v nich.

Mzda přesahující sto tisíc korun? Nově už jen pro seniorní IT odborníky, tvrdí nejnovější průzkum portálu StartupJobs
Přečtěte si také:

Mzda přesahující sto tisíc korun? Nově už jen pro seniorní IT odborníky, tvrdí nejnovější průzkum portálu StartupJobs

Zpráva Smart Market Report odhalila rovněž skutečnost, že zhruba polovina všech tuzemských startupů jsou opravdu malé společnosti, v nichž pracuje méně než 20 lidí. Startupové prostředí se nicméně neskládá jen z firem, které jsou teprve na začátku své cesty. Je mezi nimi i mnoho etablovaných a rostoucích značek, jež mají zákazníky z celého světa nebo úspěšně dodávají svá řešení největším globálním koncernům.

Rozhodně přitom neplatí, že se zdejší startupy věnují pouze oboru IT. To má sice mezi začínajícími firmami zásadní podíl, na trhu ale existuje i spousta společností podnikajících v jiných odvětvích. „Startupové firmy pokrývají široké množství oborů, od služeb a obchodu až po průmysl v podobě 3D tisku nebo vývoje nových materiálů. Často jde navíc o projekty s multioborovým zaměřením,“ přibližuje zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.

Průměrná výše investice je čtvrt miliardy

Co se týče rozdělení jednotlivých startupů dle místa jejich působiště, nejvýznamnější lokalitou byla v roce 2022 stále Praha, v níž se nacházely asi dvě třetiny všech tuzemských začínajících firem. Další šestina společností působila na jižní Moravě a v Brně, přičemž větší množství startupů se vyskytuje ještě také na Moravě severní. Regionální rozložení každopádně víceméně odpovídá obecnému rozložení firem v Česku.

MM25_AI

Rostoucí tuzemské startupové prostředí má každopádně stále větší podíl na zdejší ekonomice. „S ohledem na dostupná data ho odhadujeme na přibližně pět procent. Na trhu práce je tento podíl menší, ale nadprůměrné příjmy a vyšší přidaná hodnota význam startupů zvyšují,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Moravskoslezský kraj technologickým lídrem? V regionu vzniká mnoho ambiciózních firem, které chtějí dobýt svět
Přečtěte si také:

Moravskoslezský kraj technologickým lídrem? V regionu vzniká mnoho ambiciózních firem, které chtějí dobýt svět

Že se zpravidla jedná o skutečně perspektivní společnosti, dokazuje i zájem investorů, který roste de facto neustále. „Objem financování mířící do tohoto segmentu se mezi roky 2018 a 2022 zvýšil šestnáctinásobně, z více než dvou miliard korun v roce 2018 na rekordních sedmatřicet miliard v roce 2022. Průměrná výše získané investice se pak zvýšila ze 35 milionů na 256 milionů korun,“ uzavírá Kešner.

  • Našli jste v článku chybu?