Menu Zavřít

V dusnu. Demokraté zahájili nominační sjezd

25. 7. 2016
Autor: ČTK

Ve filadelfské kongresové hale v pondělí začal čtyřdenní sjezd americké Demokratické strany, který má potvrdit nominaci bývalé první dámy Hillary Clintonové do boje o Bílý dům. V listopadových volbách by měla demokratická kandidátka změřit síly s republikánským soupeřem Donaldem Trumpem, který získal nominaci své strany minulý týden v Clevelandu.

Úvod konference demokratů poznamenala aféra kolem zveřejněných e-mailů stranického vedení, které údajně obsahují důkazy o podpoře Clintonové na úkor jejího soupeře z primárek Bernieho Sanderse. Sanders kandidaturu Clintonové proti Trumpovi opakovaně podpořil a vyzval stoupence demokratů k jednotě. Radikální stoupenci vermontského senátora ale nehodlají Clintonové nic odpustit a stále zvažují, jak její nominaci na poslední chvíli zvrátit.

Nervozitu zvyšuje tvrzení demokratů, že za zveřejněním důvěrných e-mailů stojí Rusko. O útoku na stranické servery informovala Demokratická strana už v dubnu, a najatá soukromá bezpečnostní agentura prý tehdy objevila v akci hackerů jasnou ruskou stopu. Skutečnost, že data byla zveřejněna až po třech měsících těsně před nominačním sjezdem demokratů, podle stranických expertů potvrzuje záměr Moskvy ovlivnit americké volby.


Přečtěte si:

Lincoln, Kennedy, Reagan: když konvent měnil osud USA

 Bývalý prezident USA Ronald Reagan


Obsah e-mailů tvrdě kritizují Sandersovi stoupenci a strana, jejíž vedení se za skandál „hluboce omluvilo“, podle komentátorů čelí hrozbě rozkolu. Skupina asi pěti set demonstrantů se dnes shromáždila před filadelfskou radnicí, odkud se pod hesly „Nominujte Sanderse, nebo v listopadu prohrajete!“ přesunula ke sjezdové hale. Policie se snažila udržet demonstranty na chodnících, aby neblokovali dopravu v centru. Podle CNN jsou protesty silnější, než byly demonstrace během republikánského nominačního sjezdu v Clevelandu.

O nominaci Clintonové se bude rozhodovat v úterý, druhý den sjezdu. Zatím není zřejmé, zda k tomu dojde aklamací, tedy vyjádřeném obecného souhlasu, nebo jmenovitým hlasováním. V prvním případě by Sanders musel zbavit své delegáty povinnosti hlasovat podle výsledku primárek.

Bývalá první dáma má formálně přijmout nominaci v závěrečném projevu ve čtvrtek. Během konference se očekávají projevy řady prominentních řečníků v čele s prezidentem Barackem Obamou a první dámou Michelle Obamovou, viceprezidentem Joem Bidenem nebo bývalým demokratickým prezidentem Billem Clintonem, manželem kandidátky.

Dále čtěte:

MM25_AI

Karta se otáčí? Trump poprvé vede na Clintonovou

Jean Pisani-Ferry: Proč voliči ignorují experty?


  • Našli jste v článku chybu?