Region okolo města Heinsberg v Severním Porýní – Vestfálsku je jedním z nejpostiženějších oblastí koronavirem v Německu. Už se zde nakazilo novým typem koronaviru 300 lidí, což byla čtvrtina všech případů registrovaná v Německu. Celkem je v zemi Severní Porýní – Vestfálsko téměř 700 případů.
Karanténa se za dva týdny rozšířila na tisíc lidí, v oblasti jsou zavřené školy a školky. Zejména místním podnikatelům se nelíbí výroky ministrů německé vlády. Stěžují si na hysterii, která v souvislosti se šířením koronaviru panuje.
Místní ekonomika úplně zkolabuje, pokud stát nepomůže. Ulrich Schirowski z asociace pro hospodářskou podporu v Heinsbergu tvrdí, že místní podnikatelé potřebují překlenovací půjčky, aby mohli platit mzdy zaměstnancům a zajistili si peníze na provozní náklady.
„Neklidní jsou zejména hoteliéři a majitelé restaurací,“ citoval jeho slova Die Zeit. Z regionu u nizozemských hranic zmizeli turisté, restaurace i hotely jsou prázdné.
Stát kvůli koronaviru zakazuje všechny akce nad sto lidí. Uzavírají se školy
Některé firmy jsou navíc závislé na dodavatelích z Číny. Menší podniky mohou podle něj zkrachovat během několika týdnů, pokud vláda nezasáhne. Ještě před pár týdny panovala mezi místními podnikateli dobrá nálada, ekonomice se dařilo.
Kromě zemědělství a potravinářského sektoru tu je řada proexportně orientovaných strojírenských firem, firma RWE tu těží hnědé uhlí. Nejvíce lidí zaměstnávají pobočky společnosti Schwarz-Gruppe, jež provozuje supermarkety Lidl a Kaufland.
Přijdeme o všechny zákazníky
Podnikatelé se nyní obávají toho, že budou mít v Evropě pověst epicentra šíření viru v Německu a přijdou o veškeré zákazníky. Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn už vyzval Němce, aby do celé oblasti Severního Porýní-Vestfálska přestali jezdit.
Majitelku restaurace a hotelu Hotel Haus Wilms Birgit Wilms-Regenovou v městečku Wassenberg slova ministra rozčílila. „Namísto šíření strachu by měl ministr spíše lidi vyzvat k normálnímu životu,“ reagovala. Hoteliérka nechce, aby se vytvářela atmosféra strachu a apokalypsy. „Celá tato hysterie je děsivá,“ stěžuje si na situaci, která panuje v Německu v posledních dnech. Doufá, že epidemie nemoci do května odezní, protože v tomto regionu začíná sezóna chřestu, na který jezdí turisté z celého Německa.
Ekonom Jens Südekum z univerzity v Düsseldorfu se obává, že rozšíření viru místní ekonomiku výrazně poznamená. Očekává, že se HDP za první dvě čtvrtletí v regionu propadne. Výpadek hostů zejména hotely a restaurace nenahradí.
Dále čtěte:
Přečtěte si komentář: Babišovy zavirované dobroty: pořádně hustá bramboračka
Ochranná zóna Itálie. Karanténa kvůli koronaviru bude v celé zemi