Menu Zavřít

V éře e-džihádu

22. 3. 2007
Autor: Euro.cz

Al-Káida hledá elektronické mudžahedíny pro svatou válku na webu

Nedá se popřít, že v kategorii „sebevražedné útoky“ jsou absolutně nepřekonatelní. Islamističtí teroristé se ale přesto neustále zdokonalují. Už umějí pilotovat dopravní letadlo, dokážou sestřelit stíhačku F-16 a podomácky zhotovenou bombou zlikvidovat americký tank Abrams. Ale to není zdaleka všechno. V posledních měsících se ukazuje, že al-Káida vyslala několik svých „divizí“ i do svaté války na webu. Elektroničtí mudžahedíni s přezdívkami Hackboy či al-Electroni verbují další a další radikály, učí je hackerským technikám a vyvíjejí pro ně speciální maskované počítačové viry. Servery křesťanů, židů i nevěřících jsou v ohrožení.

Použijte Al-Jihad Al-Electroni 1.5!

Vzkaz „Zaútočíme příští pátek“ se objevil na webové stránce Al-Muhajirun loni 21. prosince: „Upozorňuji vás, že název programu, který při útoku použijeme, oznámím teprve půl hodiny před začátkem operace. Vyzývám ty z vás, kteří chtějí být koordinátory akce, aby se mi co nejdříve přihlásili… Budete odpovědní za hledání dalších útočníků a postaráte se, aby se nikdo nedozvěděl naše pravá jména. Musíte být online nejméně hodinu před útokem.“ Zprávy podobného druhu jsou na islamistických webových fórech už poměrně běžnou záležitostí. Účastníci se domlouvají na koho, kdy a jak - jakým programem (už mají i vlastní, například Al-Jihad Al-Electroni verze 1.5) - zaútočí. Zatím si obvykle vybírají jednodušší a méně zabezpečené cíle - univerzity, církve, „protimuslimské“ soukromé bloggy.
Na CIA nebo DIA zatím nemají. Náznaky, že by si mohli troufnout i na něco složitějšího, se však už objevily. Například loni v prosinci byl na jedné z islamistických internetových stránek ke stažení seznam internetových IP adres klíčových západních institucí zabývajících se bezpečností a obranou. Byla mezi nimi mimo jiné americká Armádní balistická výzkumná laboratoř nebo Národní vesmírná agentura Japonska.
Když na konci roku 2005 otiskly dánské deníky kontroverzní karikatury proroka Mohameda, zaútočili elektroničtí mudžahedíni na více než tisíc různých dánských webových stránek a serverů. „Ano, to oni zaútočili proti dánskému listu Jyllands-Posten a vedli kampaň proti prodeji dánských výrobků v arabských zemích,“ potvrzuje Anne Giudicelliová z Francie, která monitoruje radikální islamistické webové stránky. Mnohem varovnější je ale případ z loňského října, kdy se elektronickým mudžahedínům podařilo nabourat se do zabezpečeného počítačového systému mezinárodního letiště v kanadském Anchorage. Dokázali přes internet ovládat letištní bezpečnostní kamery, čímž získali dokonalý přehled o tom, co se děje na ploše. Instrukce, jak kamery ovládat, okamžitě umístili na své webové stránky. Vlastní stránky už mají prakticky všichni bojovníci e-džihádu. Hacker-boy například www.hacker-boy.150m.com. Momentálně fungují například i www.al-jinan.org nebo www.mslamh.jeeran.com. Každá z nich obsahuje kromě instrukcí a rad i „nástěnku“ pro výměnu zkušeností a plánování dalších ataků.
„Na islamistických stránkách bývá často sekce elektronického džihádu hned vedle kupříkladu návodů na výrobu bomby,“ říká Anne Giudicelliová. „Znalost, jak provádět kyberútoky, už pomalu začíná patřit k základní výbavě každého správného džihádisty,“ dodává.

FIN25

Zničte jejich stránky!

Vzkazy elektronických mudžahedínů na islamistických webových fórech (obvykle je nutná registrace a heslo) bývají většinou dost otevřené a nevybíravé. Třeba loni kdosi uveřejnil na jednom z nich seznam německých serverů, které údajně poškozují islám. „Popisují proroka jako zloděje, jako někoho, kdo znásilňuje mladé dívky… To se nenajde někdo, kdy by tvůrce takových internetových stránek zavraždil stejně jako nizozemského režiséra Theo Van Gogha? Když už je nechcete popravit, alespoň jim zničte jejich stránky,“ píše se ve vzkazu.
Islamističtí počítačoví hackeři se svoji „práci“ sice teprve učí, podle odborníků ale už dosáhli stádia, kdy mohou být velmi nebezpeční. „Dovedu si velice dobře představit, že se elektronický džihád bude snažit proniknout třeba do počítačů Řízení letového provozu nebo zavírat pacientům na jednotkách intenzivní péče kyslík,“ říká například český počítačový odborník Vladimír Smejkal.
Elektroničtí džihádisté rozhodně nejsou jako „běžní“ hackeři. Největší riziko spočívá v jejich motivaci. „Na rozdíl od 'normálních' hackerů bojovníky elektronického džihádu nespojují pouze ekonomické, ale především ideologické zájmy,“ tvrdí ředitel Projektu studií džihádu a terorismu z amerického MEMRI institutu Eli Alshech. „Elektroničtí mudžahedíni jsou stejně jako skuteční bojovníci džihádu motivováni hlubokým ideologickým přesvědčením. Hackery, kteří se angažují v bezúčelných a bezvýznamných sabotážích, pohrdají… Svět počítačových sítí vnímají jako virtuální bitevní pole, na kterém mohou účinně bojovat se Západem,“ dodává.
„Nová forma džihádu, elektronický džihád, je zatím stále v raném stádiu vývoje,“ píše Eli Alshech ve své nejnovější studii. „Začíná však být zřejmé, že islamisté jsou si plně vědomi toho, jaké škody mohou přes internet napáchat, a snaží se svých dovedností plně využít… Islamistické skupiny se po celém světě pokoušejí naverbovat sympatizující hackery, aby společně napadali servery a internetové stránky těch, které oni sami značí za nepřátele,“ dodává doktor Alshech.

Šest prominentních skupin.

Bojovníci elektronické svaté války neoperují samostatně, ale vytvářejí propojené skupiny. Své útoky pečlivě plánují a vzájemně koordinují. Ve stanovený čas zahltí určený server e-maily s maskovanými počítačovými viry nebo ho prostě přetíží svými vstupy a na několik minut až hodin vyřadí z provozu.
„Na internetu se v posledních letech zformovalo šest prominentních skupin bojovníků e-džihádu,“ tvrdí Eli Alshech. „Říkají si Hackboy, Ansar Al-Jihad Lil-Jihad Al-Electroni, Munazamat Fursan Al-Jihad Al-Electroni, Majmu´at Al-Jihad Al-Electroni, Majma´ Al-Haker Al-Muslim a Inhiyar Al-Dolar… Všechny tyto skupiny mají vlastní webové stránky, přes které verbují dobrovolníky pro další akce,“ dodává ředitel Projektu studií džihádu a terorismu.
Elektroničtí mudžahedíni už mají i svého prvního „mučedníka“. Říkal si al-Irhabi 007 (Irhabi znamená terorista), ve skutečnosti se ale jmenuje Younis Tsouli a do svého zatčení v březnu 2006 žil v západním Londýně. Bylo mu tehdy dvaadvacet let. Pro e-džihádisty se stal legendou.
Irhabi byl velice aktivním členem několika anglických i arabských webových fór, pořádal online kurzy hackerství. Na islamistické internetové stránky umístil dvacetistránkovou příručku „Jak se nabourat na webové stránky“. Sám Irhabi se dokázal dostat do serverů několika úřadů státu Arkansas nebo počítačů Univerzity George Washingtona a průběžně měnit svoji počítačovou identitu. Scotland Yard ho podezíral z přípravy bombového útoku, neměl tušení, že jde o hlavního počítačového experta irácké odnože al-Káidy. Pak ale policie v Tsouliho bytě objevila ukradená čísla kreditních karet, z kterých v minulosti kdosi zaplatil zřízení internetových stránek s islamistickou propagandou. V současné době je Tsouli - s obviněním z přípravy teroristického útoku - ve vazbě. Před soud se zatím nedostal.

  • Našli jste v článku chybu?