Menu Zavřít

V EU dramaticky klesla poptávka po autech

17. 4. 2012
Autor: profit

Březnová poptávka po nových automobilech se v Evropské unii propadla meziročně o sedm procent, což je největší pokles od roku 1998. Novináře s novými daty seznámilo evropské sdružení výrobců automobilů ACEA.  

Foto: Karel Šanda / TÝDEN

Tento pokles se přitom nevyhnul ani České republice, i když v měnší míře. V tuzemsku totiž poklesl meziročně jen o 2,5 procenta na zhruba 17 000 automobilů. I tak je ale za první čtvrtletí ČR meziročně v plusu a poptávka kvartálně stoupla o 3,6 procenta.

Množství nových registrací klesá v Evropě již šest měsíců v řadě. Letos v březnu bylo přihlášeno kolem 1,5 milionu nových vozů. “Březnové registrace nebyly na takové úrovni od roku 1998,“ okomentovalo výsledky sdružení v prohlášení.

Mezi jednotlivými členskými státy ale panují velké rozdíly. Ačkoliv v některých zemích poptávka rekordně klesá, v jiných naopak nabídka roste o více než polovinu. Zatímco třeba v březnu ohlásila Itálie propad poptávky až o 26,7 procenta, Francie o 23,2 procenta a Portugalsko dokonce o 49,2 procenta, Německo zaznamenalo nárůst o 3,4 procenta a Británie o 1,8 procenta. Ve Finsku činilo navýšení poptávky nových vozidel dokonce 82,2 procenta a v Rumunsku 29,2 procenta.

bitcoin_skoleni

Za první čtvrtletí letošního roku výrobci zaznamenali v zemích EU meziroční propad o 7,7 procenta. Celkem bylo registrováno v prvních třech měsících 3,3 milionu aut. Ani této oblasti se ovšem nevyhly masivní rozdíly. Například v krizí stíhaném Portugalsku, dosáhl propad 48,4 procenta, naopak v Rumunsko množství registrací narostlo o 44,3 procenta.

Nejvíc nových registrací v prvním kvartále letošního roku měla mezi značkami firma Volkswagen, pod níž spadá i český výrobce Škoda. “Relativně vysoký nárůst byl podchycen u korejských značek Kia a Hyundai. Zhruba 60 procent osobních automobilů značky Hyundai bylo přitom vyrobeno v HMMC Nošovice,“ uvedlo sdružení ACEA v prohlášení. Podíl českých výrobců v EU a zemích EFTA dosáhl 7,9 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?