Menu Zavřít

V Evropě přibudou pracovní místa, v ČR ale ne

10. 1. 2011
Autor: profit

Téměř čtvrtina (23 %) evropských firem očekává, že letos zvýší počet pracovních míst. V České republice je to ale pouze 14 %. Navíc, jak ukázal průzkum PwC mezi 800 HR řediteli, plánuje letos 11 % evropských společností snižovat počty zaměstnanců. V Česku jich je však 16 %.

Foto: Miloslav Hamřík

Zatímco trend napříč Evropou je pozitivní, z České republiky stále přicházejí neradostné zprávy. Počet společností, které plánují propouštět, převyšuje ty, které hodlají nabírat. Očekáváme tak, že míra nezaměstnanosti v České republice zůstane v roce 2011 na stávající úrovni, pokud ještě nevzroste. Více než polovina společností, které plánují nabírat, hodlají pouze doplnit stavy zaměstnanců, které snížily během krize,“ řekl Will Schofield, vedoucí partner služeb Poradenství pro lidské zdroje PwC v České republice.

Bez ohledu na přetrvávající složitou situaci českého trhu práce zůstává hlavním tématem pro oddělení HR v letošním roce schopnost rozvíjet a udržet si talenty. Je tomuto tak zejména proto, že loajalita mnoha zaměstnanců byla v uplynulých dvou letech řádně testována a zřejmě tomu nebude jinak ani v následujících letech, kdy by se mohl český trh práce opět vydat vzhůru. Určit, jak správně ohodnotit a motivovat klíčové zaměstnance, by mělo být hlavní prioritou, ale při omezených rozpočtech v řadě firem to bude opravdu náročný úkol. Zhruba 62 % českých firem tak hodlá v letošním roce sáhnout k nefinančním odměnám. Mezi ty nejpopulárnější patří rozvoj pracovních podmínek, zapojování perspektivních zaměstnanců do zajímavých projektů či pružné pracovní úvazky,“ poznamenal dále Schofield.

FIN25

Průzkum také ukázal, že nalézt ty správné lidi k obsazení nových pozic bude těžkým úkolem napříč Evropou. Nedostatek kvalifikovaných odborníků zmínilo jako největší problém pro letošní rok 46 % dotázaných. Není až tak překvapující, že situace v Česku je opět o něco odlišná. Nedostatek kvalifikovaný zdrojů zde uvedla jako svou největší obavu pro letošní rok jen zhruba třetina (34 %) dotázaných.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil se objevoval v odpovědích HR ředitelů napříč Evropou, včetně České republiky. Avšak zatímco v Česku ho považuje za největší problém třetina dotázaných, v Belgii je to 70 %, v Británii 53 % a evropský průměr byl 46 %. To může být odrazem slabšího pracovního trhu v České republice oproti ostatním vyspělým zemím Evropy. Pouze 18 % respondentů z České republiky řadí omezování odměn mezi hlavní faktory, které ohrožují možnosti pro rozšiřování základny kvalifikovaných zaměstnanců. V Evropě má tyto obavy přitom v průměru 27 % HR ředitelů, což odráží nejen pokračující tlaky na rozpočty ve firmách, ale i nízkou úroveň konkurence na českém trhu práce. Zjištění, že zaměstnanci mohou být snadno umísťování po celém světě, se stává díky globalizaci řady firem stále významnějším tématem. Jako jednu z klíčových otázek pro zlepšení své talentové základny uvádí globální mobilitu 14 % dotázaných HR ředitelů,“ dodal Will Schofield.

  • Našli jste v článku chybu?