Bojovými střelbami ve výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku vyvrcholilo dnes mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2017, které se konalo souběžně na území České republiky, Litvy a Rumunska. Zaměřilo se na integrovanou protivzdušnou a protiraketovou obranu střední a východní Evropy.
Do cvičení se zapojilo 2200 vojáků z deseti členských států NATO. Vojáci poprvé v historii ověřovali schopnost států NATO aktivovat a efektivně řídit integrovanou protivzdušnou obranu na území několika států současně.
„Pod vedením českého, litevského a rumunského velitele byla vytvořena v sektoru odpovědnosti jednotlivých států integrovaná protivzdušná obrana. Řízena byla mezinárodním velitelstvím na území Rumunska, jež spadalo do podřízenosti Velitelství vzdušných sil NATO (Allied Air Command - AIRCOM) v německém Ramsteinu,“ uvedl plukovník Ján Sedliačik, velitel 25. protiletadlového raketového pluku. Právě vojáci z tohoto útvaru se ujali organizace cvičení v České republice.
Vybavení českých vojáků protiletecké obrany by se mělo podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře v dalších letech výrazně obměnit. „Vláda schválila novou akvizici, nové odpalovací zařízení RBS - 70NG, což významným způsobem rozšíří schopnosti naší protivzdušné obrany,“ řekl dnes na cvičení Bečvář. Půjde o nákup 16 zařízení, které nahradí už dosluhující zbraně, v celkové hodnotě okolo 1,5 miliardy korun. Přezbrojení bude trvat tři roky.
Podívejte se na protiletecké systémy zemí NATO
Na dnešních cvičných střelbách vojáci z České republiky, Maďarska, Slovenska, USA vystřelili přes sedmdesát raket, a to z celkem šesti typů protiletadlových raketových systémů. Češi používali protiletadlové komplety RBS-70, S-10M a S-2M, Slováci komplety IGLA a Maďaři systémy MISTRAL. Zapojili se i Američané s komplety AVENGER, kteří vedli střelbu pomocí kulometu, jenž je součástí tohoto zbraňového systému. Aliančním jednotkám při střelbách veleli Češi.
Přečtěte si více o průtazích kolem nákupu mobilních radarů
Vojáci stříleli na nejrůznější typy terčů - pozemní světla, speciální světlice, meteorologický balón, rukáv tažený za dálkově řízeným bezpilotním prostředkem, či speciální infrazářič, který se přidává za tažený rukáv.
Novinkou byla řízená střelba ze dvou střelnic současně. Část protiletadlových prostředků střílela na terče ze střelnice Březina, druhá pak ze střelnice Mětikalov. „Tuto dovednost jsme dosud v praxi nezkoušeli. Situace, kterou jsme tak simulovali cvičícím jednotkám, mnohem více odpovídá podmínkám při reálném bojovém nasazení jednotek pozemní protivzdušné obrany,“ uzavřel podplukovník Jaroslav Daverný, řídící cvičení Tobruq Legacy 2017 na českém území.
Přečtěte si také: