Menu Zavřít

V Istanbulu začal nový rok masakrem v nočním klubu. Zemřelo 39 lidí

1. 1. 2017
Autor: ČTK

Populární istanbulský klub se stal v noci na dnešek terčem teroristického útoku, při kterém 39 lidí zahynulo a téměř 70 utrpělo zranění. Neznámý střelec, který je na útěku, zaútočil v okamžiku, kdy v zábavním komplexu Reina stovky lidí slavily příchod nového roku. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil.

Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů. Podle státní agentury Anadolu jsou téměř dvě třetiny mrtvých cizinci. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi nimi byli čeští občané.

Ze zahraničí podle dosavadních zpráv pochází nejméně 24 ze 39 zavražděných, konkrétní země ale agentura Anadolu nezveřejnila. Podle jiných tureckých médií jsou mezi mrtvými nebo zraněnými nejspíš občané Saúdské Arábie, Maroka, Libanonu, Tuniska, Libye, Iráku, Jordánska, Kuvajtu, Francie, Izraele a Belgie. Čtyři oběti se úřady stále snaží identifikovat.

Guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci, který automatickou útočnou puškou nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do velkého klubového areálu a poté náhodně pálil po lidech uvnitř. „Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se,“ řekl novinářům guvernér, podle kterého šlo o „teroristický útok“.

Zbraň na místě

Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima pachatel atentátu před svým útěkem zanechal na místě činu zbraň. Yildirim rovněž odmítl dřívější spekulace, že útočník měl na sobě kostým Santa Clause. Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný.

Klub Reina patří k luxusním podnikům, leží v evropské části města a navštěvují ho bohatí místní i cizinci. Střelba začala kolem 01:30 místního času (asi půlhodinu před středoevropskou půlnocí). V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do chladných vod Bosporu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan útok označil za pokus vyvolat v zemi chaos a vyzval Turky k jednotě.

Turecká média odpoledne informovala také o střelbě u jedné z instanbulských mešit, kde byli zraněni nejméně dva lidé. Pachatel z místa činu rovněž utekl. Zda mezi oběma případy je spojitost, není zatím jasné.

Projevy soustrasti

Turecku zasílají projevy soustrasti politici z celého světa. Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů. Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za nelidské útočit na oslavující lidi. Americký prezident Barack Obama nabídl Turecku pomoc.

Na twitteru kondoloval i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Česká diplomacie zatím nedostala zprávu, že by mezi oběťmi nebo raněnými byli čeští občané. Vydala ale doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami. Omezující doporučení Černínského paláce platí i pro další části Turecka.

Bdělost policie

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka(ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprací tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš střelbu označil za strašnou tragédii. Podle něj se ukazuje, že klasická bezpečnostní opatření jsou vůči těmto útokům neúčinná, protože počínání fanatiků typu istanbulského střelce je těžko předvídatelné.

bitcoin školení listopad 24

Útoku nezabránila ani okolnost, že v největším tureckém městě byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků a nad bezpečím silvestrovských a novoročních bdělo na 17 tisíc policistů.

Kdo za útokem stojí, není jasné. Agentura AFP připomněla sérii dřívějších atentátů, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova, jehož zastřelil turecký policista označující svůj čin za pomstu za ruské bombardování syrského Halabu (Aleppa).

Čtěte dále:

V Turecku začal velký proces s pučisty. Hrozí jim doživotí

Pravá tvář Erdogana: osm švýcarských účtů a ztráta smyslu pro realitu

Ruský velvyslanec v Turecku byl zastřelen. Útočníkem byl policista


  • Našli jste v článku chybu?