„Je to šílenství!“ Těmito slovy odsoudil válku na Ukrajině Oleg Tinkov, ruský oligarcha a zakladatel jedné z největších tamějších digitálních bank. Zároveň požádal Západ, aby pomohl Vladimiru Putinovi udělat krok zpět a „zastavit ten masakr“. V instagramovém příspěvku dal najevo své rozhořčení a přidal k němu dlouhou řadu vulgarit.
Rozsáhlý útok na Ukrajinu vypukl před dvěma měsíci a OSN odhaduje, že za tu dobu ruští vojáci povraždili nebo zranili tisíce civilistů. Na pět milionů obyvatel pak bylo nuceno ze země uprchnout.
Podnikatel, bankéř a majitel cyklistického týmu Tinkoff-Saxo, který založil Tinkoff bank v roce 2006, napsal na svůj profil, že 90 procent ruských občanů je proti válce a představitelé Kremlu jsou v šoku z toho, že už se nepodívají na prázdniny ke Středozemnímu moři.
„Nevidím na té bláznivé válce žádný přínos! Umírají vojáci i nevinní lidé!“ uvedl. „Když se generálové s kocovinou probrali, uvědomili si, že mají po*****u armádu! Jak taky může být armáda dobrá, když všechno ostatní v zemi stojí za h***o a utápí se v nepotismu, povýšenosti a servilitě?“ rozčílil se byznysmen.
Dovolená nebude
Tinkov sám se přitom dle CCN ocitl 24. března, tedy přesně měsíc po zahájení konfliktu, na seznamu 65 osob a organizací, které se britská vláda rozhodla sankcionovat za údajnou podporu nelegální ruské invaze - ačkoli jakýkoli blízký vztah s Putinem či s Kremlem popřel. Západní sankce zmrazily ruské rezervy v hodnotě asi 300 miliard dolarů a tamní ekonomiku uvrhly do recese. Zemi opustily stovky mezinárodních značek a nespočet řetězců v ní uzavřel své pobočky, zatímco Evropská unie vykázala ruská letadla ze svého vzdušného prostoru a začala tamním oligarchům zabavovat jejich majetek.
Tinkovovi podle Indexu miliardářů agentury Bloomberg patřilo jmění v hodnotě 3,5 miliardy dolarů (zhruba 78,4 miliardy korun) a 35procentní podíl ve společnosti TCS Group, kam spadá i zmíněná Tinkoff Bank. Podle Forbesu však během února její akcie klesly tak prudce, že ztratil status miliardáře.
Dříve byl Tinkov popisován jako ,sériový podnikatel‘, jehož kariéra začala závody na kole, pak dovážel elektroniku a od ní přešel k mraženým potravinám. Dále vařil pivo, vydával kreditní karty a nakonec se obloukem vrátil zpět k cyklistice, když koupil tým závodníků Tinkoff – Saxo.
„Úředníci Kremlu jsou v šoku, že nejen oni, ale ani jejich děti letos nepojedou na prázdniny ke Středozemnímu moři. Podnikatelé se snaží zachránit tolik majetku, kolik se dá,“ pokračoval Tinkov ve svém příspěvku. Skutečnost, že na mnoha ruských tancích je barvou vyveden symbol ve tvaru písmene Z, který má značit podporu války ze strany veřejnosti, okomentoval slovy, že „ve všech zemích se najde asi deset procent idiotů, ale zbylých 90 procent Rusů je PROTI válce“. Na konci svého prohlášení pak byznysmen přechází z ruštiny a do angličtiny a prosí západní státy, aby daly Putinovi jasně najevo, ať odejde, zastaví masakr a zachrání si tvář. „Chovejte se prosím rozumně a lidsky,“ žádá ex-miliardář závěrem.
Povinnost vystoupit proti válce
Tinkovova výzva k obnovení míru následuje několik podobných vyjádření ze strany dalších ruských oligarchů a podniků. K ukončení konfliktu na Ukrajině vyzvala například ropná společnost Lukoil. Další boháči, Michail Fridman a Oleg Děripaska, vystoupili proti agresi už v únoru. Fridman sám pochází ze západní Ukrajiny a v otevřeném dopise sdělil vlastním zaměstnancům, že chce, aby krveprolití skončilo. Děripaska pak na svůj telegramový profil napsal: „Mír je velmi důležitý! Vyjednávání musí proto začít co nejdříve!“
Před dvěma týdny se k nim přidal i předseda kovodělné firmy Rusal, když vyzval k nestrannému vyšetřování vražd civilistů, k nimž došlo během obléhání města Buča ruským vojskem. Na jejich hlavy se ale po těchto vyjádřeních snesla kritika, a tak v mírových požadavcích nepokračovali. Bankéř Fridman později uvedl, že se dalších osobních poznámek zdrží, protože by mohly představovat riziko i pro jeho zaměstnance a kolegy.
Současné vedení Tinkoff Bank dává od příspěvku vlastního zakladatele rovněž ruce pryč. V oficiální zprávě banka uvedla, že soukromé názory svého ,stvořitele‘, který z představenstva odešel v roce 2020 s tím, že o činnosti podniku už rozhodovat nebude, nehodlá komentovat.
Záhy se k Tinkovově kritice každopádně přidal podnikatel Boris Mints, jenž v 90. letech pracoval pro vládu, ale Putin ho zbavil funkce čtyři dny po svém zvolení. Mints nyní žije ve Velké Británii a čelí žalobě Kremlu, díky čemuž se sankcím země, již obývá, zdaleka vyhnul. „Každý rozumně uvažující člověk má povinnost vystoupit proti této děsivé válce a rostoucímu autoritářství Vladimira Putina. Všichni musíme udělat, co je v našich silách, abychom podpořili Ukrajince, kteří trpí, ať už ve své zemi nebo jako uprchlíci,“ řekl BBC.
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPRCHLÍKY
- Podnikatel: Upravený postup při příjezdu do České republiky
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Podnikatel: Kde mohou dospělí navštěvovat kurzy češtiny
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Měšec: Peníze za otevření účtu. K pomoci se přidaly i banky, Ukrajinci mohou získat až 7500 Kč
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
FINANCE A BYZNYS
- Podnikatel: Podnikání Ukrajinců v Česku. Přinášíme konkrétní návod
- Finance: Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
- Podnikatel: Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?
- Měšec: Česká kancelář pojistitelů prodloužila pomoc ukrajinským motoristům na 6 měsíců
IT A KYBERBEZPEČNOST
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware
- Lupa: Česko vydává bezpečnostní varování před možnou nedostupností technologií dodavatelů z Ruska
- CNews: Rusové chystají alternativu Google Play. NashStore bude kompatibilní s jejich platebními kartami Mir
- Computerworld: Kaspersky skončil na blacklistu jako Huawei či ZTE
UŽITEČNÉ RADY