Menu Zavřít

V létě Alpy? Možná

27. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Rakousko zvažuje otevřít na letní sezonu hranice pro turisty ze zemí, které jsou méně zasaženy koronavirem

Jako turistická země si Rakousko vybralo loni svou hvězdnou chvíli. To ještě nikdo netušil, že se pro klíčový sektor hospodářství blíží naopak největší novodobá krize. Počet nocí, které loni hosté strávili v rakouských hotelech a dalších ubytovacích zařízeních, prvně přesáhl 150 milionů.

Turistů zamířilo do země víc než 30 milionů. Nejvíc přijelo Němců a Nizozemců, největší nárůst zájmu byl mezi číňany a Rumuny. Turismus potvrdil svůj enormní význam pro ekonomiku alpské země, celkovému hrubému domácímu produktu přispívá 15 procenty.

Sotva ale hoteliéři otevřeli šampaňské na oslavu, přišla na konci letošní zimy studená sprcha. Rakousko patřilo k prvním evropským státům, kam se přelila epidemie koronaviru. Do minulého týdne vzrostl počet případů téměř na 15 tisíc a počet obětí zhruba na 500.

země sice zatím ustála epidemii lépe než některé jiné státy Eu, zastavení turistického ruchu ze dne na den ale znamenalo šok pro trh práce. v březnu stoupla nezaměstnanost v meziročním srovnání skokově skoro o pět procent na 12,2 procenta. To je nejvyšší úroveň od konce války. Lví měrou se na tom podílí právě propouštění zaměstnanců hotelů, restaurací a dalších podniků navázaných na cestovní ruch. v tomto segmentu je teď bez práce přes 100 tisíc Rakušanů, což meziročně znamená nárůst o závratných 145 procent. Nejhorší situace je v Tyrolsku, kde se počet lidí bez práce dokonce ztrojnásobil.

Na záruky až bilion eur

Vláda teď chystá protiúder v podobě masivní pomoci pro turistický průmysl.

Ministryně pro udržitelnost a turismus Elisabeth Kostingerová slíbila už v březnu nejohroženějšímu odvětví pomoc mimo jiné formou státem garantovaných zvýhodněných úvěrů. „Uvolníme záruky do výše 100 milionů eur na úvěry pro firmy v oblasti turismu, které byly zvlášť tvrdě zasaženy důsledky nákazy,“ uvedla Kostingerová. Později byl rámec pomoci na zaručení úvěrů zvýšen až na miliardu eur.

Ministryně také naznačuje, že by se mohla země v létě znovu otevřít pro turisty z některých - z hlediska koronaviru relativně bezpečných - zemí. Zatím Rakousko požaduje od cizinců při vstupu do země předložení negativního testu na covid-19. „Svoboda cestování zůstane v několika následujících měsících omezena. Ale pokud některé země zvládají situaci dobře - jako Německo -, je tu reálná šance na dvoustranné dohody (o vstupu turistů),“ řekla rakouskému deníku Die Presse. Ne náhodou ministryně uvedla jako příklad Německo. Právě Němci totiž tvoří každoročně skoro 30 procent všech zahraničních návštěvníků.

číňané zmizeli už počátkem roku

Zatímco v návrat Němců mohou rakouští hoteliéři asi doufat celkem realisticky, horší to bude s Číňany. Ti tvořili v posledních letech stále početnější a lukrativnější skupinu hostů v Solné komoře nebo ve Vídni. Rakouské hlavní město zažilo loni i díky nim z hlediska turistického ruchu nejlepší rok v historii.

Hotely a další ubytovací zařízení inkasovaly víc než 900 milionů eur jen za ubytování hostů, další stamiliony generovalo stravování turistů a další služby.

Letos naopak pocítila Vídeň propad turismu už počátkem roku, ještě než propukla epidemie koronaviru v Evropě.

Hlavním důvodem byl právě úbytek turistů z Číny, kteří utrácejí víc než Evropané. „Jeden ze tří Číňanů, kteří přijedou do Vídně, přebývá ve čtyř- nebo pětihvězdičkovém hotelu a v průměru utratí 942 eur,“ říká Andrea Zeffererová z agentury Wien Tourismus.

otevřeno i pro čechy?

Na české turisty Rakousko dlouhodobě cílí a už několik let proto v tuzemsku probíhala systematická reklamní kampaň, která měla Čechy k jižnímu sousedovi víc přilákat. Cílem bylo zvýšit počet českých hostů hlavně přes léto, protože tradičně bylo Rakousko vnímáno spíš jako zimní destinace pro lyžování. Češi se nakonec i díky této kampani zařadili v počtu přenocování mezi top pět národů navštěvujících alpskou zemi. Obdobně je Rakousko pro čechy pátým nejoblíbenějším cílem po Chorvatsku, Slovensku, Itálii a Řecku. v sezoně 2018 do alpské země podle českého statistického úřadu zamířilo 328 tisíc českých turistů, rok předtím dokonce 446 tisíc (započteny jsou cesty delší než čtyři dny.)

zda se Rakousko otevře českým turistům letos v létě, to je otázkou. Je k tomu ostatně potřeba zájem obou stran. český ministr zdravotnictví Adam vojtěch potvrdil, že se zatím jedná o možném otevření hranic pro české turisty se Slovenskem a Chorvatskem. To má logiku - jde o dvě nejčastější destinace českých turistů a zároveň patří v rámci Evropy k zemím nejméně zasaženým koronavirem. Rakousko by ale v případě cest do Chorvatska muselo být zřejmě dojednáno přinejmenším jako koridor, kterým by byl průjezd Čechů dále na jih povolen.

Kurz jódlování aspoň na webu

Na Čechy přitom nezapomíná Tyrolsko, které patřilo k regionům, jež se v posledních letech nejvíce snažily české turisty oslovit. „Jsme si vědomi toho, co se právě teď děje, avšak zároveň chceme vyjádřit optimismus a zůstat v kontaktu s našimi návštěvníky z České republiky“ uvedl ředitel marketingu a komunikace Tirol Werbung Patricio Hetfleisch ve zprávě, kde zve fanoušky Tyrolska zatím alespoň k virtuální návštěvě regionu. Turistická oblast v současnosti nabízí tradiční lákadla prostřednictvím webu, k dispozici jsou třeba online workshopy jódlování nebo recepty na místní kuchařské speciality.

Právě Tyrolsko je na turistech závislé asi nejvíc ze všech devíti spolkových zemí Rakouska. Přestože rozlohou odpovídá zhruba jen velikosti Středočeského kraje, v předešlé turistické sezoně tam přijelo 12,5 milionu zahraničních hostů, což je například víc, než kolik ve stejné době navštívilo celou Českou republiku.

Smutným symbolem nečekané krize se přitom stalo tyrolské horské středisko Ischgl. Městečko láká každou zimu na půl milionu návštěvníků včetně prominentů a celebrit, jako jsou Paris Hiltonová nebo Bill Clinton. Letos se ale v jednom z místních barů, který byl epicentrem nákazy, infikovalo nejen mnoho rakouských lyžařů, ale také spousta cizinců, kteří pak rozvezli virus do dalších zemí Evropy. Na 2,5 tisíce turistů (z 80 procent Němců) nyní chce dokonce hnát místní úřady k právní odpovědnosti kvůli údajně nedostatečnému zakročení proti nákaze.

Léto dá druhou šanci

Dalším regionem, který pokles turismu hodně zabolí, je Solná komora. Přitom například Salzburg si ještě nedávno stěžoval na overturismus - podobně jako třeba Praha. Teď je rázem všechno jinak a návrat cizinců rakouská města vyhlížejí jako na smilování.

Čistě z hlediska tržeb ale nemusí být situace ještě tak černá, jak se zdá.

Plusem je, že koronavirus se časově trefil do turisticky méně frekventovaného období. Větší část lyžařské sezony ještě rakouská střediska fungovala normálně, a dokonce hlásila opět velmi vysokou návštěvnost. Strategie rakouského turistického průmyslu je ovšem ta, že se snaží držet byznys rovnoměrně rozložený i mimo zimu a mít solidní návštěvnost i během teplých měsíců. Léto rozhodne. Může pro rakouské hotely a restaurace ještě ledacos zachránit.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Tomáš Stingl, stingl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?