Finanční trhy Až druhá největší ekonomika konečně uvolní kurz svojí měny, bude to pro finanční trhy pořádné sousto. Na obchodování s tak silným platidlem, jakým bude čínský jüan, se už těší obchodníci, investoři i banky.
Nejde přitom o tak vzdálenou budoucnost. V současnosti už se intenzivně jedná o tom, v kterých zemích obchodování začne. Na evropském kontinentě stojí o pozici finančního centra pro jüan hlavně Londýn. Britská centrální banka už podepsala s Pekingem dohodu o měnovém swapu v hodnotě 64 miliard dolarů. Ten by měl Bank of England umožnit zásobovat jüanem vlastní banky v případě, že jich na trhu bude nedostatek.
Podle posledních vyjádření a odhadů trhu by Čína mohla uvolnit kurz své měny do pěti let. Někteří analytici dokonce očekávají, že takový krok přijde mnohem dříve. V souvislosti s tím se pravidelně objevují diskuse, zda se jüan stane novou světovou rezervní měnou.
Mnohem důležitější je ovšem pozitivní impulz pro rovnováhu světové ekonomiky. Čína držela kurz své měny stabilní po více než jednu dekádu a ocitla se kvůli tomu pod palbou kritiky. Slabá měna totiž podporuje domácí exportéry, kteří se tak ocitají ve výhodě.
Po mezinárodním tlaku nechala země mezi roky 2005 a 2008 posílit jüan o 21 procent. V následujících dvou letech Peking kurz opět zmrazil v reakci na ekonomickou recesi ve světě, v posledních dvou letech jüan znova posílil o deset procent. l